Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurşunlu Şelalesi

Akdeniz Bölgesi Antalya ilinde bulunan Kurşunlu Şelalesi yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir.

Kurşunlu Şelalesi'ne su 18 metre yükseklikten dökülmekte ve küçük şelaleciklerle 7 adet küçük gölet birbirine bağlanmaktadır. Kurşunlu Şelalesi 2 kilometrelik bir kanyonun içinde kalmaktadır. Bu alan 1986 yılında park haline getirilerek ziyarete açılmıştır. Şelale ve piknik yeri 33 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Piknik alanı içinde; manzara seyir terasları, çocuk parkı, restoran , otopark, gezinti patikaları, içme suyu, tuvalet vardır. Ulaşım, belediye otobüsleri ve minibüslerle sağlanabilmektedir.

Sağlıklı orman dokusu ve zengin bitki topluluğu örneklerinin ilgi çekici su ve kaya formlarıyla bütünleştiği eşsiz bir doğal peyzaj özelliğine sahip Kurşunlu Şelalesi'nin 394 hektarlık bölümü Tabiat Parkı olarak ayrılmıştır.

Kızılçamın hakim olduğu alanda yer yer tek veya küçük gruplar halinde doğu çınarı, defne, harnup, yabani zeytin, sakız ağacı, sögüt ve incir ağaçları bulunmaktadır. Mersin, alıç, zakkum, böğürtlen, yabani gül, sütleğen, ılgın, ladin, kermes meşesi, kekik, yabani nane, kayıt, eğrelti ve sarmaşıklan alt florayı meydana getirir. Su bitkilerinden ise (su üstü) topalak, su nanesi, kamış(su içi) su avizeleri, iplikli yeşilalgler, (yüzer bitki) nilüferleri görmek mümkündür.

Kurşunlu Şelalesi'nde görülmesi gereken yerler;

Lübnan Sediri (diğer adı Toros Sediri – Katran Ağacı)
1000 Yıl kadar yaşayabilen bu ağaçlar porsuk , çınar , meşe ve ardıç ağaçları ile beraber ülkemizin anıt ağaçları arasında yer almaktadır. Ülkemizde 1000 yaşında 2 metre çap ve 40 metre boyunda örnekleri vardır. Rüzgara dayanıklı, kirliliğe karşı hassastır. İyi bir park ve bahçe ağacıdır.

200 yıllık değirmen
Kurşunlu şelalesi içerisinde 200 yıl önce köylüler tarafından kurulan 10 değirmenden 1 tanesi olan ve halen faaliyet gösteren tek değirmen olma özelliğini taşıyan tarihi bir eserdir.

Şelalenin döküldüğü nehrin kıyısında yer alan köşk de turistlerin ilgi gösterdiği yerlerden biridir.Kurşunlu Şelalesi'nde konaklama imkanı yoktur.En yakın tesisler Belek ve Antalya'dadır.Yörenin en büyük özelliği ise yeşil dokunun korunması sonucunda, göçmen kuşların uğrak yeri olan nehirler, sazlıklar ve göletlerin yer almasıdır.

HABERLER Kurşunlu Şelalesi ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 01 Kurşunlu Şelalesi haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN