Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Musiad Basını İle Buluştu

Giriş Tarihi: 17.6.2015 16:18 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 16:21
Musiad Mardin Basını İle Buluştu
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği(MÜSİAD) Şube Başkanı Mehmet Nurettin Kasap, Mardin basını ile bir toplantıda buluştu.
7 Haziran seçim sonuçlarını değerlendiren Kasap, Türkiye siyasetinin barış süreci hedeflerine göre şekillendiğini belirtti. Ak Parti’nin demokratikleşme konusuna el atması ile önceki seçimlerde Kürt nüfusunun yoğunlukta olduğu bölgelerden büyük bir destek aldığını belirten Kasap, “Ancak son süreçte dilin sertleşmesi ile Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri başta olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde tepki almıştır” dedi.
Ülkenin selameti için en yakın zamanda koalisyon kurulması gerektiğini söyleyen Kasap, “Koalisyonda mutlaka pazarlıklar yapılacaktır. Ancak çözüm süreci olmadan yapılacak koalisyon kabulümüz olmadığı gibi ülkemizi geri götürecektir. Koalisyonun birinci maddesi çözüm süreci olmalıdır” diye konuştu.
Diyarbakır’da Yeni İhya Der Şube Başkanı Aytaç Baran’ın öldürülmesi ve beraberinde çıkan çatışmalara da değinen Kasap, “Son dönemde bölgemizde yaşanan bazı gerginlik ve kavgalar bize 90’lı yılları hatırlatmaktadır. Olayların büyümeden sonlandırılması için Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) taraflarının karşılıklı iyi niyet görüşmeleri yapmaları gerekmektedir” ifadelerini kullandı.
Toplantının ardından MÜSİAD’ın Eskişehir’de gerçekleştirdiği 90. Genel İdare Kurulu toplantısı sonucu yayınlanan değerlendirme metni okundu. Metinde şu ifadelere yer verildi:
“Partiler seçim vaatlerinde sorumluluk bilinciyle, gerçekçi hedeflere odaklanmalıdır. Baraj konusu ve seçim sistemi tekrar gözden geçirilmelidir. Yeni sivil bir anayasa uygulanmaya alınmalıdır. Uzun vadede siyasi istikrarsızlık ekonomik sıkıntı doğuracağından koalisyon kurulma süreci ivedilikle yapılmalıdır. Kuvvetler ayrılığı olarak ifade edilen kuvvetler kargaşasının içinde sorunlar barındıran siyasal sistem tekrar gözden geçirilmelidir. Çözüm süreci devam ettirilmelidir. Partiler sorumluluk alarak hareket etmelidir”.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Musiad Mardin Basını İle Buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN