Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her Yetim Çocuğa Bir Bisiklet

Giriş Tarihi: 3.7.2015 15:28 Güncelleme Tarihi: 3.7.2015 17:42
’de geçtiğimiz aylarda başlatılan “Her yetim çocuğa bir bisiklet” kampanyası çerçevesinde 150 yetim çocuğa 150 bisiklet hediye edildi.
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Mardin Şubesi Yetim Birimi’ne kaydı bulunan 150 yetim çocuğa bisiklet bağışında bulunmak üzere hayırseverlerin bağışıyla temin edilen bisikletler, Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak’ın da katıldığı yetim buluşması iftar programında sahiplerine teslim edildi. İftar, kampanyanın bağışçıları arasında bulunan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’nın ev sahipliğinde Artuklu Üniversitesi Turizm Uygulama Oteli terasında gerçekleşti. İftara Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, Artuklu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, İHH Mardin Şube Başkanı Mehmet Timurağaoğlu, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Faruk Ertaş, Doç. Dr. Mehmet Uğur Çevik, bağışçılar ve yetim aileleri ile çocuklar katıldı.
Her yıl Ramazan ayının 15. günü olarak kutlanan Dünya Yetim Günü’nde düzenlenen iftar programında Vali Ömer Faruk Koçak, yetimlere yardım konusunda bağışçılardan destek istedi. İHH Mardin Şubesi Yetim Birimi’nin düzenlediği bu anlamlı kampanyanda yetim aileler ve çocuklarıyla buluşuyor olmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Vali Koçak, "Dünyada iki tür insan vardır. Birincisi insanları yetim bırakanlar, ikincisi yetimlere sahip çıkanlar. Yetimleri bir saniye bile yalnız bırakmayan medeniyetler var, bir de yetimlerle ilgileniyormuş gibi gözükmeye çalışan sözde medeniyetler vardır. Bu akşam yetimlere sahip çıkan medeniyetin koca yürekli üyelerinin düzenlediği çok anlamlı bir buluşmasındayız. İHH Mardin Şubesi’nin yapmış olduğu faaliyetlerin güzelliklerini daha önce de yaşamış biri olarak, STK’larımızdan, hayırseverlerimizden beklentim şudur. En dezavantajlı gruplara yönelmek zorundayız. Hem maddi hem de manevi yardımlarımızı muhtaç olan yetimlere ulaşmak zorundayız. Aksi takdirde başta bizler olmak üzere hepimiz bunun vebali altında olacağız. Bu vesileyle çok anlamlı bir gecede beraber iftar açtığımız yetimlerimizle buluşmamızı sağlayan ve çok anlamlı bağışlarla desteklenen bisiklet kampanyasına katkıda bulunan hayırsever iş adamlarımıza, akademisyenlerimize, bağışçılarımıza ve kampanyada emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum" dedi.
Kampanyanın fikir babası olan ve Mardin’de yetim babası olarak tanınan İHH Yetim Birimi Başkanı Abdurrahman Ceylan ise, kampanya kapsamında 150 bağışçıdan 150 bisiklet tedarik ettiklerini söyledi. Toplanan bisikletlerden bir bölümünün hak sahibi ailelere teslimatını yetim buluşması iftarıyla gerçekleştiriyor olmanın sevincini yaşadığını belirten Ceylan, projenin asıl amacının hem yetim çocukları sevindirmek, hem de çocukları ekran başından alıp sosyal hayata kazandırmak olduğunu ifade etti.
"BİN YETİME DÜZENLİ YARDIM ULAŞTIRIYORUZ"
İHH Mardin Şube Başkanı Mehmet Timurağaoğlu ise, Ramazan ayından hemen önce başlatılan bisiklet kampanyasının başarıyla tamamlanarak amacına ulaşmış olmasının haklı gururunu yaşadıklarını söyledi. Mardin İHH olarak çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü kaydeden Timurağaoğlu, "İHH Mardin Şubesi Yetim Birimi’nde veri tabanında kaydı bulunan il genelinden 620 yetim çocuğumuza düzenli olarak her ay 100 lira yardımda bulunuluyor. Bunun yanında veri tabanına işlenme aşamasında olan 332 yetim çocuğumuz daha sisteme entegre olmak üzeredir. Sisteme işlenecek yetimlerimizle birlikte Mardin genelinde yaklaşık bin yetimimize düzenli olarak maddi yardımlar ulaştırmakla birlikte çeşitli periyotlarla ulaştırdığımız ayni ve nakdi yardımların da olduğunu belirmekte fayda görüyorum. Bu yardımları sponsorlarımızın desteğiyle sürdürüyoruz. İnşallah yardımlar devam edecek ve önümüzdeki günlerde 650 yetim çocuğumuzu Ramazan Bayramı öncesinde giydirmiş olacağız. Bu konuda bütün hayırseverlerimizi de yeni kampanyamıza destek olmaya davet ediyorum" diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından bağışçı hayırseverlerle birlikte iftar açan yetim ailelerin çocukları bisikletlerine kavuştu. Çocuklara bisikletlerini teslim ederek, çocukların bisikletlerine binmelerine yardımcı olan Vali Koçak ile diğer yetkililer ve bağışçılar, yetim çocukların sevinç ve heyecanlarına ortak oldular. Kavuştukları bisikletleriyle tur atan çocukları bir süre izleyen yetkililer zaman zaman duygusal anlar yaşarken, bisikletlerini düşe kalka sürmeye çalışan yetimler iftar alanını adeta panayır yerine çevirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her Yetim Çocuğa Bir Bisiklet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN