Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İl Müftülüğü’nden Fitre Uyarısı

Giriş Tarihi: 16.7.2015 17:08 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 09:01
Mardin İl Müftülüğü’nden Fitre Uyarısı
İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, fitreler için uyarıda bulundu.
Ramazan Bayramı yaklaşırken şehrin birçok yerinde hazırlıklar başladı. Gerek kurumlarca gerek aileler bu mübarek gün için neredeyse hazırlıklarını tamamladı. Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, fitrenin ne zaman verilmesi gerektiği, bayram namazının saati ve bayramla ilgili konuştu. Coşkun, "Fitre, Ramazan ayında fakirlere verilen bir sadaka olduğu için fitrenin bayramdan önce verilmesi en güzel davranıştır. Çünkü fitre vermenin amacı, fakirlerin bayram hazırlığı yapabilmelerini ve bayramı neşe ile karşılamalarını sağlamaktır" dedi. Ayrıca fitrenin son günün bugün olduğunu belirten Coşkun fitrenin bir an önce verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Fitre miktarının 11.50 lira olduğunu ifade eden Coşkun "Veren kişinin, fitreyi Allah rızası için verdiğini gölünden geçirmesi yeterlidir. Bunu fakire verirken bu fitredir demek gerekmez. Fitreyi edeple vermeli, karşıdakini incitecek davranışlarda bulunmamalıdır" diye konuştu.
Coşkun ayrıca bir fakire birden az fitre verilmemesi gerektiğini ancak birden çok fitre verilebileceğini ifade etti. Coşkun, "Bayramlar, inancı, ibadeti, tarihi ve kültürü bir sevinç atmosferinde buluşturarak bizi istikbale taşıyan ve tarih sahnesinde biz Müslümanlara süreklilik kazandıran müstesna zaman dilimleridir" şeklinde konuştu.
Bayramın bir rahmet meşalesi olduğunu ifade eden Coşkun, bu meşalenin, dünyayı kana bulayan ve ateşe atan ırkçılığın ve ayrımcılığın, insanlığı aç ve yoksul bırakan sömürgeciliğin, azgınlaşan ve şımaran iradelerin hak hukuk tanımayan zulüm ve haksızlıklarının pekala yenilebileceğinin en güzel göstergesi olduğunu bildirdi.
Coşkun ayrıca bayram namazı saatinin 05.52 olduğunu hatırlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mardin İl Müftülüğü’nden Fitre Uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN