Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çalışan Emeklilerden Destek Pirimi Kesintisi Yüzdesi İndirildi

Giriş Tarihi: 22.7.2015 13:38 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 17:07
Çalışan Emeklilerden Destek Pirimi Kesintisi Yüzdesi İndirildi
Çalışan emeklilerden yapılan destek primi kesintisi, bu aydan itibaren yüzde 10’a indi. Emekliler, kesinti zammını Ağustos maaşında görecek.
Emekli olup ticari faaliyette bulunanların maaşından yapılan Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi Temmuz ayı itibariyle yüzde 15’ten yüzde 10’a indi. Çalışan emekliler, bu kesinti zammını Ağustos ayında maaşında görecek. Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (MESOB) Başkanı Doğan Gazan, emekli olup çalışmaya devam eden emeklilere SGDP kesintisinin uygulandığını hatırlattı. Gazan, "Emekli, eğer bir iş yerinde çalışıyorsa SGDP kesintisi işveren tarafından ödeniyor. Ancak emekli ticari faaliyette bulunuyorsa, maaşından kesinti yapılıyor. Hükümet maaşlardan yapılan yüzde 15’lik bu kesintiye neşter vurdu. Yapılan yasal düzenleme ile ticari faaliyette bulunan emeklilerin destek primi kesintisi Temmuz ödeme döneminden başlamak üzere 10’a çekildi. Temennimiz bu yüzde 10’luk kesintinin de kaldırılması yönündedir" dedi.
Bu ay maaşlardan yapılan kesinti Haziran ayına ait olduğu için, çalışan emekliler bu önemli avantajı Ağustos maaşında hissedecek. Ağustos’tan itibaren maaşlarda daha az kesinti yapılacak, böylece emeklinin eline geçen para artacak. Maaşı bin lira olan emekliden, artık aylık 150 lira yerine 100 lira destek primi kesilecek. Destek primi düzenlemesinden 630 bin 485 emekli yararlanacak. Emeklilerin aylıklarından en fazla 153 lira, ortalamada 50 lira daha az kesinti yapılması suretiyle artış olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalışan Emeklilerden Destek Pirimi Kesintisi Yüzdesi İndirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN