Sabah memurlar: Binlerce 4/B'li personelin dikkatine!

Sözleşmeli personel olarak çalışanlar dikkat! Askerlik hizmeti dönüşünüzde göreve başlamadığınız takdirde 1 yıllık yasağına tabi olur musunuz? Sabah memurlar yanıtlıyor

Giriş Tarihi: 8.1.2020 15:16 Güncelleme Tarihi: 8.1.2020 15:23 ABONE OL
Sabah memurlar: Binlerce 4/B'li personelin dikkatine!

6/6/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu kararı eki Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Usul ve Esasların ek 1 inci maddesinde, "Doğum, evlat edinme ve askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilen sözleşmeli personelin pozisyonu saklı tutulur ve istekleri halinde bu personel ayrıldığı kurumunda yeniden hizmete alınır. Ancak yeniden hizmete alınacak sözleşmeli personelin;

a) Sözleşmesinin feshi sebebiyle iş sonu tazminatı almamış bulunması,

b) Doğum ya da üç yaşını doldurmamış bir çocuğun eşle birlikte veya münferit olarak evlat edinilmesi veyahut sözleşmeli personel olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi nedenleriyle hizmet sözleşmesini feshedenlerin, doğum izninin veya evlat edinme nedeniyle kullanılan iznin bitiminden itibaren en geç iki yıl; askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilenlerin ise terhis tarihinden itibaren en geç otuz gün içinde yeniden istihdam edilmek üzere ayrıldığı kurumuna yazılı talepte bulunması, gerekmektedir.

Kurumlar, yazılı talebi takip eden en geç otuz gün içinde ilgilileri istihdam ederler. Bu madde çerçevesinde yeniden istihdam edilecek personel ile yapılacak sözleşme eski sözleşmenin devamı niteliğindedir. Sözleşmeli personelin, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmesinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek taraflı feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kamu kurum ve kuruluşlarının sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilemez..." hükmü yer almaktadır.

Bu itibarla, askerlik hizmeti sebebiyle sözleşmesi feshedilen personelin, yukarıda yer verilen süre içerisinde kurumlarına başvurmaları halinde tekrar göreve dönmeleri mümkün olup; süresi içinde başvuru yapmayanların ise sözleşmesini tek taraflı feshettiği ve 1 yıllık istihdam yasağına tabi olacağı değerlendirilmektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabah memurlar: Binlerce 4/B'li personelin dikkatine!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN