Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Milano

Milano, İtalya'nın kuzey batısında Lombardiya bölgesine bağlıdır. Yüzölçümü 1.575 km² olup, 134 beldesi vardır. Milano'nun nüfusu 3.135.769'dur.

Giriş Tarihi: 29.01.2013 13:53 Güncelleme Tarihi: 26.01.2018 11:28
İtalya'nın bu şirin ili Milano'nun kuzeyinde Varese, Monza ve Brianza, doğusunda Bergamo, güneydoğusunda Cremona ve Lodi, güney batısında Pavia ve batıda Piyemonte bölgesinde olan Novara vardır. Ayrıca Lodi ve Pavia arasında bulunan ve esas Milano ili arazisinden tümüyle ayrı bir yerleşke olan St Columb al Lambro beldesi de Milano iline bağlıdır.

Gezilecek yerler:

Milano'nun merkezi, bütün İtalyan şehirlerinde olduğu gibi Duomo'nun bulunduğu meydan. Buradan yürüyerek şık dükkanların olduğu caddede dolaşabilir, La Galleria pasajından alışveriş yapılabilir.

Milano'da şık dükkanların bulunduğu cadde Via Montenapoleone'dir. Bu caddede gece kulübünden, restaurantına, butiğinden kitapçısına kadar çok değişik dükkanlar bulabilirsiniz.

Şehrin kuzeyinde Castello Sforzesco yer alıyor. Onun çok yakınında da kocaman bir park var. Parkın içinde Triennale adında bir müze var. Burası dünyaca ünlü bir müze. Senede bir defa düzenlenen "Salone del mobile" mobilya ve tasarım fuarı bu günlerde Triennale'de düzenleniyor.

Milano'da birçok tasarım okulu var. Şehrin en önemli okulu Bocconi ve tasarım akademilerinden NABA şehrin güneyindeki kanallar bölgesi Navigli'de yer alıyor. Yine Duomo'nun aşağısında yer alan Portaticinese'de 2. el kıyafetler satan butikler ve vintage dükkanlar bulabilirsiniz.

Dünyanın en meşhur operalarından La Scala, Milano'nun en önemli binalarından. Duomo'ya yürüme mesafesinde. Yine la Scala opera binasının çevresinde uygun fiyata yemek yemek isterseniz Pastarito'ya gidebilirsiniz. Ben gittiğimde ülkemizde açılmamıştı henüz ve İtalya'daki Pastarito kesinlikle turistik bir yer değil. İçerisi dopdolu ve İtalyanların takıldığı bir yer.

Stazione Centrale, merkez istasyon havaalanından şehre gelenlerin ilk durağı. Milano'nun birçok yerine göre daha az nezih olan bu çevreyi İstanbul'un Sirkeci semtine benzetebilirsininiz. Fakat bu bölgedeki oteller çok ekonomik ve burdan etrafa bakına bakına dolaşmak isterseniz Corso Buenos Aires'ten Duomo'ya yürüyerek de ulaşabilirsiniz. Bu cadde üzerinde orta sınıf dükkanlar bulunuyor.
SON DAKİKA