Kırsaldaki Kadınlar İçin Seferberlik

Giriş Tarihi: 10.3.2015 11:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Kırsaldaki Kadınlar İçin Seferberlik
Kadın çiftçilere yönelik Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Ziraat Odaları ile ortak protokol çerçevesinde verilen eğitimler devam ediyor. Kırsalda kadın ve girişimcilik konusunda Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Marangoz ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü personeli Dr. Songül Topal, kadına yönelik şiddet, aile içi iletişim ve insan hakları konularında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden Uzman psikolog Selda Karahan, iklim değişikliğinin kırsalda kadına etkileri Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü personeli Nilüfer Yapıcıoğlu, Kooperatifçilik ve pazarlama konusu ise yine İl Müdürlüğü personeli Selma Erez tarafından verildi. Kurslar, Milas Akçalı Mahallesi, Seydikemer merkez ve Seydikemer Çatak mahallerinde toplam 113 kadın çiftçi, 5’er gün süren eğitimlere katıldı.
“KADIN OLMADAN, KIRSAL KALKINMA OLMAZ”
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Kırsal alanda yaşayan kadınlarımız ev işleri, eş ve annelik görevlerine ek olarak tarımsal üretimin her aşamasında da sorumluluk üstlenmektedir. Tarım sektöründe istihdamın yarıya yakınını da oluşturan kadınlarımız, sorumluluklarının yanında yaşamın birçok zorluklarıyla da karşı karşıya kalmaktadır. Kadınlarımızın daha aktif olmasına yönelik hazırlanan ‘Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi Ulusal Eylem Planı’nın ülkemiz kırsalında yaşayan kadınların sorunlarının çözümü ve tarımda bilgi ve beceri kapasitelerinin artırılması önem arz etmektedir. Kırsal alandaki tarımsal faaliyetlerimizin önemli bir kısmını oluşturan kadın çiftçilerimizin güçlendirilmesinin sadece onların hayat standartlarına değil, sektörün ve ülkemizin kalkınmasına da olumlu yansımaları olacaktır. Kırsalda yaşayan kadınlara üretimin her aşamasında, kararlara katılma bilinci ve iletişim teknolojilerinden yararlanma, kapasitelerini geliştirebilmeleri, verdikleri kararları uygulayabilme yetkinliğine sahip olabilmeleri için Kadının güçlendirilmesinde; kişisel gelişim, eğitimler, kaynaklara erişim, katılımcılık, cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesi ve kalkınma sürecinde aktif rol alması önemli aşamalardır. Bu nedenle kadın olmadan kırsal kalkınmanın olamayacağı düşüncesiyle İl Müdürlüğümüz Eylem Planı çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşları ile üniversiteler, ziraat odaları ve birlikler ve kooperatifler gibi sivil toplum kuruluşları ile işbirliği halinde çalışmalar yapmaktayız” dedi.
DATÇA’DA 202 KADIN EĞİTİLDİ
Dere Tepe Eğitim Kadın Destek Programı Anne Çocuk eğitim vakfı (AÇEV) ile birlikte yürütüldüğü açıklanırken, “Kırsal alanda yaşayan genç kız ve kadınların yaşam becerilerinin eğitim yoluyla güçlendirilmesini hedefleyen “Dere Tepe Eğitim Kadın Destek Programı”nda sağlıklı yaşam, sağlıklı gebelik, kadın üreme sağlığı, çocuk sağlığı ve beslenmesi, çocuğun büyümesi ve gelişimi, çocukla iletişim, kadın hakları ve çevre gibi konular ele alınıyor. Datça ilçesinde 202 kadın eğitilmiştir. Son 3 yılda 168 kadına pastörize sütten peynir yapımı demonstrasyonları ile çiğ sütten kaynaklanabilecek zoonoz hastalıklara karşı tedbirler geliştirilmiştir. Genel kooperatifçilik konularında 8 kooperatifimize ortak 41 kadın kooperatif ortağı ve 4 eğitim toplantısı düzenlenerek 65 kadın çiftçimiz kooperatifçilik konularında bilgilendirilmiştir” denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırsaldaki Kadınlar İçin Seferberlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN