Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artistik Cimnastik Yüzme Sporcuları Havuz Yerine Karada Çalışıyor

Giriş Tarihi: 12.3.2015 11:08 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Artistik Cimnastik Yüzme Sporcuları Havuz Yerine Karada Çalışıyor
Türkiye Yüzme Atlaması Şampiyonalarında defalarca birincilikler alan milli takıma devamlı sporcu veren Fethiye Ormanspor Artistik Cimnastik Yüzme Atlama Takımı sporcuları, havuz olmayınca karada çalışıyor.
Türkiye şampiyonaları ve yurtdışındaki şampiyonluklara haftanın belirli günlerinde karada kurdukları minder üzerinde çalışma yapan Fethiyeli sporcular, bazı şampiyonalar öncesinde çalışma yapabilmek için 682 kilometre kat edip velilerin sağladığı imkanla İzmir’de yine ücret ödeyip bir salonda 3 gün çalışıp Fethiye’ye dönüyor. Bulgaristan da yapılan şampiyonada üçüncülük ve dördüncülük dereceleri alan sporculara sahip olan Fethiye Orman Spor Artistik Cimnastik Yüzme Atlama Takımı, imkansızlıklar nedeniyle son Sırbistan şampiyonasının ardından sporu bırakma kararı aldı.
Sporcular deniz yerine karada çalışırken, bu durumun nedeninin 5 metreden denize atlamak için gerekli donanımın bulunmaması olduğu öğrenildi. 2 yıl önce Ölüdeniz Belediyesi’nin sağladığı yunus havuzlarında çalışma yapan sporcular, bu havuzun büyükşehir belediyesine geçmesi nedeniyle çalışma imkanı bulamıyor. Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü bahçesinde kurulan bir trambolinde denize atlarken yapacakları hareketlere antrenör Özer Avcı yönetiminde çalışan sporcular, Türkiye’de ve yurtdışında katıldıkları tüm yarışmalardan birincilikler çıkarttılar. Milli takıma seçilen 12 yaşındaki Ayşegül Ceren Çelik, Öykü Deniz Güven, 9 yaşındaki Bahar Deniz Acar ve 8 yaşındaki Murat Keskin çalışmalarını sürdürürken, velilerde çaresizlik içinde çocuklarının havuz yerine karada çalışmasını üzüntüyle izliyor.
Antrenör Özer Avcı, yaptığı açıklamada, "Havuzda yapılması gereken çalışmayı büyük risk altında karada kurduğumuz bu basit trambolin de yapmak zorunda kalıyoruz. Bugüne kadar imkansızlıklarla boğuştuk. Yurt içinde ve yurt dışında pek çok yarışmaya katıldık birçok yetenekli sporcular geldi geçti. Milli takıma son olarak 4 sporcu verdik. Bu sporcularımız şuanda Sırbistan yolcusu. Sporcuların antrenmanları için 3 günlüğüne velilerin katkılarıyla İzmir’e gidip salon kiralayıp orada çalıştık. Şimdide burada karada çalışmayı sürdürüyoruz. İmkansızlıklarımız oldukça büyük olduğu için Sırbistan yarışması sonrası artık çalışmama ve bu sporu bırakma kararı aldık. Bugüne kadar valiler, kaymakamlar, belediye başkanları imkan sözü verdi ama olmadı bizde bırakma kararı aldık. Veliler her yarışma için 8–10 bin TL harcama yapıyor. Daha fazla mücadele edemeyeceğiz" dedi.
12 yaşındaki sporcu Ayşegül Ceren Çelik de, Sırbistan’da milli formayı giyeceğini belirterek, “Bizleri hocamız hazırlamak istiyor. Ama imkanlar kısıtlı. Bu sporu seviyoruz ama çalışma yapacağımız havuzumuz yok. Karada büyük risk altında çalışıyoruz" diye konuştu.
Velilerden Emine Güven ise, şunları söyledi: "Olimpiyatlarda niçin altın madalya alamadığımız ortada. Paramızı son kuruşuna kadar kullandık. Destek verilmezse bu spordan vazgeçeceğiz daha önce tahsis edilen yunus havuzu bile tahsis edilseydi kule ve tramplen atlamada dünya’da derece alacak sporcular Fethiye’den çıkardı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artistik Cimnastik Yüzme Sporcuları Havuz Yerine Karada Çalışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN