Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bodrum Belediyesi Mart Ayı Basın Toplantısı

Giriş Tarihi: 26.3.2015 17:58 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Bodrum Belediyesi Mart Ayı Basın Toplantısı
Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, düzenlenen basın toplantısında faaliyetler hakkında kamuoyuna bilgi verdi.
Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, Bodrum Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Bodrum Belediyesi Mart Ayı Basın Toplantısı’nda Uslu’ya Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları; Kemal Orman, İsmail Altındağ ve Turgay Kaya da eşlik etti.
“HALKIMIZA ULAŞMAK İÇİN TÜM KANALLARI KULLANACAĞIZ”
Bodrum Belediyesinin yöneticileri olarak, müdürler ve belediye personeli ile birlikte büyük özverilerle tüm ilçe genelindeki çalışmaları aralıksız olarak sürdürdüklerini ifade eden Uslu konuşmasında şunları söyledi: “Seçim döneminde söz verdiğimiz gibi; halkımızı, şeffaf belediyecilik anlayışıyla bilgilendirmek doğrultusunda tüm çabamızla çalışacağız ve halkımıza ulaşmak için tüm kanalları kullanacağız. Bu çerçevede her ay ‘Halikarnas’ bültenimizi çıkarıp tüm yarımadada dağıtmaktayız. Web sayfamız ve sosyal medya kanallarımız ile de halkımızı çalışmalarımız hakkında bilgilendiriyoruz ve bu ay paylaşmaya başladığımız E-Bültenimiz ile halkımızı bilgilendirmek üzere çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca mahalleye dönüşen beldelerimizdeki çözüm merkezi birimlerimiz, halkımızla birlikte karşılıklı görüşerek; onların hem dertlerini dinlemekte hem sorunlarını kayıt altına almakta ve onlara çözüm bulmak için çalışmaktadırlar. Bildiğiniz gibi seçimlerden önce yasalaşan büyükşehir kanunu ile bazı görev tanımlarında bazı belediye görevlerinde değişiklikler olmuştur. Bazı sorumluluklar büyükşehir belediyesine geçmiş bazı sorumluluklar da ilçe belediyesinde kalmıştır. En büyük sıkıntı ise; Su ve Kanalizasyon, İlaçlama ve Toplu Taşıma gibi sorumluluklar büyükşehre; Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, Park Bahçe Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü gibi birimler ise ilçe belediyesinin sorumlulukları altında kalmıştır. Yolların paylaşımı konusu, geçen ayki büyükşehir meclisimizde kabul edilerek en büyük sıkıntımızı aşmış bulunmaktayız.
Gürece kavşağından inip Bağla, Akyarlar, Turgutreis, Kadıkalesi, Gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan ve Göltürkbükü’nden Torba kavşağına kadar gelen kıyı şeridi yolumuz, Yokuşbaşı’ndaki eski Bodrum-İzmir yolu olarak tabir ettiğimiz o kavşaktan devam edip; Kızılağaç üzerinden Gerenkuyu üzerinden Yalıçiftlik’e kadar ve Kızılağaç üzerinden eski İzmir yolundan Çamlık, Kumköy, Pınarlıbelen üzerinden devam eden yol Mumcular’a kadar, diğer mahallelerin ulaşım yolları, büyükşehir sorumlulukları altına girmiştir. Parklarla ilgili de; daha önceden yapılmış olan parklar, ilçe belediyemize kalmış. Bundan sonra yapılacak olan 10 m2 üzerindeki büyüklükteki parklar ise büyükşehir belediyesine geçecektir. Ayrıca kıyı sahil şeritlerindeki kalanlar da yine ilçe belediyemize kalmıştır.”
ASFALT ÇALIŞMALARI HIZLA BAŞLAYACAK
Yaz sezonu öncesinde en büyük sorunlardan biri olan asfaltla ile ilgili çalışmaların da hızlanacağını belirten Uslu, “Hepinizin bildiği gibi en büyük sıkıntıyı, vatandaşlardan gelen şikayetlerimiz arasındaki yollardan almaktayız. Ama bunlarla ilgili de gerekli önlemlerimizi almış bulunmaktayız. Asfalt çalışmalarımız başlayacaktır. Alt yapısını hazırladık zaten gelecek yıllarda da bununla ilgili sıkıntımız olmayacak düşüncesindeyiz. Çünkü yine geçen ayki büyükşehir meclisinde geçirdiğimiz bir madde ile burada yeni asfalt şantiyesi kuracağız Bununla ilgili de zaten ilçe belediyesi olarak İller Bankasında anlaşma yapmak için yetki de almıştık. Seneye böyle sıkıntılarımız olmayacak çünkü kuracağımız asfalt şantiyesi ile tüm yarımadamıza, hatta ilçe belediyelerimize asfalt gönderme durumumuz olabilecektir. Takdir edersiniz ki on bir tane belediye ile birleştik ve sadece Bodrum İlçe Belediyesinin asfalt şantiyesi vardı. Tabi bu şantiyemiz yetersiz kalmıştır ama bununla ilgili çalışmamız oldu. Gelecek yıl bir sıkıntı yaşamayacağız. Bu dönem içinde yine asfalt şantiyemiz ile gerekli önlemleri alacağız. Her şeyimiz hazır şu anda, asfalt ekiplerimiz de çalışmaya devam ediyor. Ayrıca büyükşehir ile de koordinasyonlu bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor, uyumlu bir şekilde çalışıyoruz. Aksilikler oluyor ama bunlar aşılacaktır.” dedi.
BELEDİYE HIZLA KURUMSALLAŞIYOR
Uslu, yeniden yapılanma süreci ile ilgilide bilgiler vererek; “Bodrum Belediyesi artık tüm yarımadaya hizmet veren bir belediye olduğundan yapmış olduğumuz yapılandırma çalışmalarımızı da buna göre programladık. Bu süreçte işlerin hızla en kısa sürede ilerleyebilmesi için İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Etüt Proje Müdürlüğü ve Emlak İstimlak Müdürlüğümüzü Ortakent-Yahşi Beldemizde; Destek Hizmetleri Müdürlüğümüzü Turgutreis Mahallemizde; Fen işleri Müdürlüğümüzü Yalıkavak Mahallemizde; Zabıta Müdürlüğü ve Kültür Sosyal İşler Müdürlüğümüzü Konacık Mahallemizde; diğer müdürlüklerimizi de Bodrum Merkez’de konuşlandırdık. Bodrum Yarımadası’nı da 5 bölgeye ayırarak hizmetlerimizi bu bölgedeki ekipler tarafından müdürlüklerimizin kontrolü altında plan ve program dahilinde hızla çözmeye çalışıyoruz. Biliyorsunuz ana hedefimiz; Bodrum Belediyesini kurumsal bir belediye haline getirmektir. Belediyemizin, çağdaş kurumsal yapıya kavuşması için önemli bulduğumuz çalışmaları yaptık. Bildiğiniz gibi stratejik planımızı, performans programlarımızı hazırladık. Bütçelerimizi bu programlara göre meclisten geçirdik. Stratejik Geliştirme Müdürlüğümüz, stratejik planlarımıza uygun olarak faaliyetleri denetlemekte ve performans programları çerçevesinde çalışmalarını izlemektedir. Kalite Yönetim Sistemi Koordinatörlüğümüz tarafından ise tüm müdürlüklerimize birim el kitapları hazırlanmış ve dağıtılmıştır. Çalışanların çalışma performansları, çağdaş yöntemlerle, çalışma arkadaşları ve üstleriyle yapılan değerlendirmelerle ölçümlendirilmektedir. Emlak ve İstimlak Müdürlüğümüz de belediyemizin gayrimenkullerini kayıt altına alarak; bu mülklerin, çağdaş normlarda halkımız adına adaletli bir şekilde değerlendirilmesi için özverili bir şekilde çaba sarf etmektedir. Takdir edeceğiniz gibi halkımıza iyi bir hizmet verebilmek, belediyemizin güçlü bir mali yapıya sahip olmasına bağlıdır. Mali Hizmetler Müdürlüğümüz, bu yönde çalışmalarını yapmış ve her yıl için gelir ve giderlerini kontrol altına almıştır. Amacımız kendi kendine yeten, bütçe açığı vermeyen ve mali taahhütlerini yerine getiren bir mali yapıya sahip belediye olarak hizmet edebilmektir. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz, yarımada çerçevesinde birçok etkinliğe imza atmıştır. Özellikle sosyal hizmetleriyle halkımızın hem yaşam kalitesine katkıda bulunmakta hem de ihtiyaç sahiplerinin yaralarını sarmak durumunda çaba sarf etmektedir. Fen işler ve Park Bahçeler Müdürlüğümüz ise tüm yarımadada büyük bir özveriyle daha konforlu daha yaşanabilir bir Bodrum’u yaratmak için çalışmaktadırlar.” şeklinde konuştu.
“MEYDAN DÜZENLEME ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”
Devam eden projelerden de bahseden Uslu, “Mumcular Meydanı çalışmamız, son aşamasına geldi. Çalışmanın Mayıs ayı sonunda tamamlanmasını planlamaktayız. Bitez sahil düzenleme çalışmamız da devam edecek. Ayrıca turizm ile ilgili de sevindirici bir gelişme yaşadık ve Bitez’e turist kafilesi Mart ayında gelmeye başladı. Biz Bitez sahil düzenleme çalışmaları ile ilgili projelerimizi yapmıştık. Turist kafilesinin gelmeye başlaması ile birlikte şu anda o bölge için büyük çapta çalışmaya başlamak bugünlerde imkansız. Düzenleme çalışmalarının tamamının projelerini bu sene tamamlayıp, önümüzdeki sene de çalışmalara başlayacağız. Bu yıl sahilde bulunan cami önünde bir düzenleme çalışması yapacağız ve caminin önündeki meydanı düzelteceğiz. Bu sene sahili temizleme, peyzaj çalışmaları devam edecek. Bitez sahilinde çok kapsamlı çevre düzenleme çalışmalarına sadece Bodrum Belediyesi bir karar alıp başlamayacak; aksine o bölgede yaşayan vatandaşlarımız ile esnafımızın da görüşleri, fikirleri alınarak çalışmalara başlanılacak. Ama çalışmalarımız, kamu yararını gözeterek de yapılacak.” şeklinde bilgi verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bodrum Belediyesi Mart Ayı Basın Toplantısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN