’da ‘Otizm’ Festivali

Giriş Tarihi: 2.4.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Muğla’da ‘Otizm’ Festivali
2 Nisan “Dünya Otizm Farkındalık Günü” ’da çeşitli etkinliklere sahne oldu. Muğla 1. Otizm ve Spor Festivali, ‘Farkındalık Yürüyüşü’ ile başladı. Tansaş önünde toplanan kortej, sloganlar eşliğinde Kurşunlu Camii meydanına kadar yürüdü. Yaklaşık Bin kişinin katıldığı yürüyüş esnasında ‘Otizmin farkındayız, onların yanındayız’, ‘Otizm hastalık değil, farklılıktır’ sloganı attılar ve ellerinde dövizler taşıdılar.
Muğla Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Menderes Çetinözlü, birinci düzenlenen Otizim ve Spor Festivali hakkında bilgi verdi. Çetinözlü, “Bu festival kamuoyundaki algıyı değiştirmek, Otistiklerin de toplumun bir parçası olduğunu ortaya koymak için düzenledi. Bir başka amacımız da her bireyin bir engelli adayı olduğunu hatırlatmak istedik. Otizm ve Spor Festivali’nin devamlılığı için ilimizde engelli bakım evi, zihinsel engellilerin aldığı bireysel eğitimlerinin arttırılması için kamu ve yerel kurumlardan destek bekliyoruz” dedi.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, engeli ne olursa olsun her bireyin topluma katılması istediklerini söyledi. Harmandar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptıkları protokol sonrası dünyaca ünlü Dalyan İztuzu plajının düzenlemesinde her türlü engelli için kolaylaştırıcı adımlar attıklarını söyledi. Harmandar, “Ortaca’daki turizm işletmecileri ile bir araya gelerek bir karar aldık. Buradaki plajda engelli insanlarımızın rahatça denize girip çıkabilmeleri için yeniden düzenlenecek. Bu karar alındı. Bunun yanında Üniversitemizin bütün binalarını engelsiz ulaşım şeklinde, herkesin engeli ne olursa olsun, bütün herkesin rahatça ulaşımını yapabileceği şekilde yeniden fiziki olarak dizayn ediyoruz” dedi.
Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi, Muğla Zihinsel Engelliler Derneği, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü işbirliğiyle gerçekleştirilen Otizm ve Spor festivali kapsamında çeşitli çocuk oyunları, boyama şenliği, animasyon gösterileri, mini yarışmalar ve konserler gerçekleştirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muğla’da ‘Otizm’ Festivali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN