Dünyaca Ünlü Ralli’ye Dalyan’da Dahil Edildi

Giriş Tarihi: 22.4.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 10:22
Dünyaca Ünlü Ralli’ye Dalyan’da Dahil Edildi
’nın Ortaca ilçesinin Dalyan Mahallesi’nde bir otelde yapılan dünyaca ünlü ralliye, 113 takımın 339 araba ile katılacağı Allgeau-Orient / Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi güzergahına Dalyan’da dahil edildi.
Allgeau-Orient / Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi’nin tanıtımı amacıyla Dalyan’daki Caria Royal Otel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Muğla Vali Yardımcısı Fatih Ürkmezer, önceli hedeflerinin Muğla’da turizmi 12 aya çıkartmak olduğunu anlatarak, “Bu organizasyonun sadece turizm değil, hem turizm hem ticareti tanıtım anlamında destek sağlayacağına, büyük fayda getireceğine inanıyoruz” diye konuştu.
Vali Yardımcısı Fatih Ürkmezer, Dünya’daki en uzun Rallilerden birisi olan rallinin en uzun etabının Türkiye’den geçtiğini vurgulayıp; Türkiye’de 10’uncusu düzenlen bu Rallide Dalya’nın yer alması Muğla’mızın katılması çok önemli. Türkiye, hepinizin malum olduğu üzere Doğu’yla, Batı’yı, Avrupa’yla, Asya’yı birleştiren bir ülke konumundadır. Ülkemiz, batının ve doğunun özelliklerini birlikte taşıyor. Bu aslında bizim için güzel bir şey. Türkiye’yi Akdeniz havzasındaki diğer ülkelerden daha farklı bir konuma getirebileceğimize inandığımız bir şey. Bu tip organizasyonlar özellikle Muğla’mızın da sadece ülkesel anlamda değil kültürel anlamda bir Doğuyu Batıya bağlayan konumunu ön plana çıkaracak bir organizasyonda yer alması da çok önemli”
Rallinin Tertip Komitesinde yer alan ATM/YDA Genel Müdürü Hamdi Güvenç, Dalyan’ın dünyanın en güzel yerlerinden birisi olduğuna işaret ederek, “Dalyan, turizm açısından olması gereken yerde değil. Turizm sezonu öncesinde İngiltere’de bir havacılık kongresine katıldım. İngiltere bizim ana pazarımız. Bu pazarda Dalyan’ın tanıtımına önem vermemiz gerektiğini gördüm” dedi.
Güvenç, adeta bir tarih ve doğa cenneti olan bölgenin tanıtımının önemine işaret ederek,”Ana pazarlarımızdan birisi olan Rusya’da tanıtım çalışmaları güçlü olmalı. Dalyan’ın istediğimiz noktaya gelmesi için çok çalışmamız lazım. Bu süreçte bölgede yapılacak olan etkinlikler çok önemli. Yoğun girişimlerimiz ve dostlarımızın da desteğiyle Allgau-Orient / Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi’nin güzergâhına Dalyan’ı da aldırdık. Ralli dünya çapında bir üne sahip. Bu rallinin Dalyan’ın ve bölgemizin tanıtımına önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum” diye konuştu.
113 TAKIM KATILIYOR
Ralli’nin Muğla-Dalyan Koordinatörü Ali Mürşit Yağmur ise Allgau-Orient / Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi hakkında verdiği bilgide ise; “10’uncusu yapılan Ralliye, 113 takım, 670 katılımcı, 339 araba ile katılıyor. 11 bin kilometreyi kapsayan ve otoyol veya GPS olmaksızın yapılan Allgeau-Orient / Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi son 9 senede dünyanın en önemli rallileri arasına girmiştir.”
Yağmur, Dalaman ve Dalyan’ın Rallinin kooperasyon şehri olduğuna işaret ederek, “Dalaman ve Dalyan Ralli güzergah haritasında yer alan önemli şehirler ile birlikte anılacak. Avrupa’nın değişik ülkelerinden toplam 700 gönüllü elçi kazanacak. Amacımız, özellikle tarihi ve doğal güzellikleriyle bir dünya markası olan Dalyan’ı dünyaya tanıtmak”
Toplantıda söz alan Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik ise “Her yıl ülkemize beş milyona yakın Alman geliyor. Bu bizim için bir hedef Pazar. Biz yapacağımız çalışmalarla Alman turist sayısını arttırabiliriz. Bizim orada bağlarımızda var ama bunu yaparken de tanıtım ayağımız mutlaka olacak sizlerle birlikte buna çalışıyoruz” diye kaydetti.
Allgeau-Orient / Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi İkinci Başkanı Nadir Serin’de; “Dalyan, özellikle Alman ve İsviçrelilerin sevebileceği bir yer. Çünkü deniz var, tabiat var, yeşillik var, nehir var. Ve bu insanların hepsi geldiği zaman inanın bana 700 tane gönüllü elçi kazanacaksınız bunun garantisini verebilirim. Bu projeyi Dış İşleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği Bakanları ile birlikte yapıyoruz. Ralliyi izlemek için Dalyan’a 12 Alman gazeteci ve çok sayıda Türk gazeteci gelecek. Ayrıca bazı televizyonlar canlı yayın yapacak. Almanya’nın ünlü otomobil dergilerinden Auto Bild Klasik yarışa geniş yer verecek. İstanbul’da, Ralli karmasıyla A Milli Takımı bir maç yapacak. Arkadaşlarımız gerçekten pozitif insanlar ve Türkiye’yi çok seviyorlar”
Basın toplantısında Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik ise, gelen misafirlerin Dalyan’da eğlenmesi konusunda da güzel bir organizasyon yaptıklarını söyledi.
Toplantıya Dalaman Kaymakamı Yılmaz Şimşek, Ortaca Kaymakamı Hüseyin Yılmaz ile turizm sektörünün temsilcileri de katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyaca Ünlü Ralli’ye Dalyan’da Dahil Edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN