Piramit Türbe Kaderine Terk Edildi

Giriş Tarihi: 27.4.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 27.4.2015 14:10
Piramit Türbe Kaderine Terk Edildi
Marmaris ilçesinde piramite benzeyen tarihi türbe ilgi bekliyor. Söğüt mahallesindeki 300 yıllık olduğu sanılan mezarın duvarları delindi. Taşları patates tarlasına götürüldüğü öne sürülen mezarın keçilerin barınağı haline geldiği iddia edildi.
Marmaris’e 60 kilometre mesafedeki Söğüt Mahallesi’nde 300 yıllık olduğu tahmin edilen piramit türbenin mermer taşları patates tarlasına duvar olarak örüldüğü öğrenildi. Karayolu bulunmayan ve yürünerek 10 kilometrelik patika yoldan ulaşılabilen yapının içinin ve çevresinin defineciler tarafından kazıldığını öne süren köylüler, “Biz türbe olduğunu sanıyoruz ve bu yüzden burada yağmur duası yaptık. İçindeki mezarın kime ait olduğunu bilmiyoruz. Burasıyla ilgilenen olmayınca bu hale geldi. Tenha bir yerde olduğundan kazılmasını ve talan edilmesini de gören olmuyor” dediler.
Deniz kenarında muhteşem bir koyun eteğine yapılmış piramit türbeyle ilgili müze ve Muğla Üniversitesi’nin Arkeoloji bölümü tarafından bir bilgiye sahip olunmadığı öğrenildi.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ)Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Diler, yapıyla ilgili bu güne kadar herhangi bir araştırma yapılmadığı için bilgi sahibi olunamadığını söyledi. Diler, “Yapı içindeki mezar, dönemin önemli şahsiyetlerinden birine ait diye düşünüyoruz. Mimarisi çok yaygın değil. Bir benzeri de Bodrum’da var. Yapılacak bir araştırmanın ardından bilgi sahibi olunabilir” dedi.
Öte yandan 2 yıl önce Marmaris’in Turgut köyünde bulunan ve halkın türbe zannederek yıllardır gidip dua ettiği "Çağ Baba"nın, M.Ö. 2’nci yüzyılda savaşçı Diagoras ve karısı Aristomakha için yapılan piramit mezar olduğu ortaya çıkarılmıştı.Bölgede atıl durumdaki piramit mezar ve türbelerin turizme kazandırılması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piramit Türbe Kaderine Terk Edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN