Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geçmişten Günümüze Bodrum Esnafları Fotoğraf Sergisi Açıldı

Giriş Tarihi: 27.5.2015 13:38 Güncelleme Tarihi: 27.5.2015 13:44
Geçmişten Günümüze Bodrum Esnafları Fotoğraf Sergisi Açıldı
Bodrum Belediyesi Sözlü Tarih Çalışmaları ‘Anılarla Bodrum Sohbetleri’ Çalışma Grubu ile Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odasının işbirliği ve Bodrum Belediyesinin destekleriyle ‘Geçmişten Günümüze Bodrum Esnafları Fotoğraf Sergisi’ açıldı.
Trafo Bodrum’da yer alan Bodrum Belediyesi Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılan, 151 adet fotoğraf ve 400 adet de vesikalık fotoğraflardan oluşan sergi, 26 - 31 Mayıs tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.
Serginin açılışına eski bakanlardan İmren Aykut ve Şinasi Altıner, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları İsmail Altındağ ve Taner Uslu, Belediye Meclis Üyeleri, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Esnaf ve sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız, Muğla’da bulunan bazı oda başkanları, siyasi parti temsilcileri, milletvekili adayları, Bodrum Belediyesi Sözlü Tarih Çalışmaları ‘Anılarla Bodrum Sohbetleri’ Çalışma Grubu Sözcüsü Nuran Yüksel ve grup üyeleri ile sergide yer verilen esnaflar, aileleri ve yakınları katıldı.
Bodrum Belediyesi Sözlü Tarih Çalışmaları ‘Anılarla Bodrum Sohbetleri’ Çalışma Grubu Sözcüsü Nuran Yüksel, sergi açılışı öncesinde yaptığı konuşmada şunları söyledi;
“Tek bir sevdamız var: Bodrum sevdası. Şu anda tek bir hedefimiz var: Gelecek günlere geçmişi unutturmadan geçiş yapabilmek. Çocuklarımıza geçmişlerini unutturmamak adına çalışmalar yapabilmek. Bodrum’u Bodrum yapan değerleri, bizleri biz yapan değerleri, acımasız dünyanın akışması içerisinde ayakta ve diri tutabilmek; o nedenle buradayız ve sizlerle beraberiz. Katılımınız gücümüz oldu”
Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez ise “Mesleğinde kırk yılını doldurmuş oda üyelerine saygı etkinliğine tekrar oda yönetim ve denetim kurulum adına hoş geldiniz diyorum. Bu etkinliğimizde emeği geçen Anılarla Bodrum Sohbetleri Grubu’na teşekkür ediyorum. Bizler burada, Bodrum’un geçmişini hatırlamak, tarihimizi günümüze taşıyıp bizlere ışık tuttukları için bize destek veren gruba ayrıca teşekkür ediyorum. 1970’li yıllarda dernek olarak kurulan ve daha sonra kanunla Mustafa Başkanımın önderliğinde oda olan Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası kurulduğu günden bu güne kadar esnaflığa devam eden ve kırk yılını doldurmuş siz değerli büyüklerime huzurlarınızda teşekkür ederek, şu anda aramızda hakkın rahmetine kavuşmuş büyüklerimi de rahmet anıyorum” dedi.
“Geçmişini bilmeyen geleceğe yetişemez” diyerek alkışlar arasında sözlerine başlayan Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odasının kurucu başkanı, 47 yıldır oda üyesi olan ve 43 yıl süreyle odanın başkanlığını yapmış Mustafa Danacı, “Dünya baki, insanlar fanidir. Bugün burada açacağımız serginin içerisindeki insanlarımız aramızdan çıkmış ve sağlıklarında bu memleket için çalışmış kişilerdir” şeklinde konuştu.
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise şunları söyledi; "Bodrum bir dünya markası olduysa ve ben de bu dünya markasının belediye başkanıysam, bugün burada, çok anlamlı ve önemli bir gündeyiz. Çünkü biz perdenin ön yüzündeyiz ama perdenin arkasına baktığımızda, Bodrum’u Bodrum yapan değerleri görüyoruz. Bodrum bu yerlere kolay gelmedi. Bodrum’u bu noktalara getiren, basamakları tek tek çıkarak bize yaşanabilir bir Bodrum bırakanları, hatta dünya markası olan bir Bodrum varsa işte bu bugün, Bodrum’un gizli ve gerçek kahramanlarını burada sizlere takdim etmekten son derece gururlu ve mutluyum”
Konuşmaların ardından meslekte 40 yılını aşmış Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyelerine, odaya ilk kayıt yaptırdıkları tarihteki fotoğrafları çerçeveletip hediye edildi.
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, serginin açılış kurdelesini Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez ve Bodrum Belediyesi Anılarla Bodrum Sohbetleri Çalışma Grubu üyeleri ve katılımcılarla birlikte keserek hayırlı olmasını diledi.
Başkan Kocadon ve beraberindekiler sergiyi gezerek keyifle Bodrumlu esnafların fotoğraflarını inceleyerek nostaljik anlar yaşadılar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geçmişten Günümüze Bodrum Esnafları Fotoğraf Sergisi Açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN