Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortaca’da Jeotermal Sondaj Çalışması Durduruldu

Giriş Tarihi: 8.7.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 15:56
Ortaca’da Jeotermal Sondaj Çalışması Durduruldu
’nın Ortaca ilçesi Okçular Mahallesi’nde başlatılan Jeotermal sıcak su arama sondajına tepkilerin artması üzerine sondaj çalışması durduruldu.
Jeotermal sıcak su arama sondajına karşı çıkan vatandaşlar, “Ortaca’da yaşayanlar olarak; insanların, ağaçların, bitkilerin, hayvanların yaşamını tehdit eden faaliyetlere karşı çıkıyoruz” diyerek Change.org sitesinde ve mahallede yaklaşık 2 bin imza topladılar.
Firma yetkililerinin sondaj çalışmasını vatandaşların tepkisi ve sondajın 300 metreye yaklaşmasına rağmen istenen özellikte sıcak suya ulaşılamaması sonucu durdurduğu öğrenildi. Sıcak suyun 37-38 derecede olması durumunda firma kullanım için 30 yıllık ruhsat talebinde bulunacaktı.
Okçular Mahallesi muhtarı Bayram Özalp, ilgili firmanın sondaj borularını kapatarak çalışmaları durdurduğunu söyledi.
Özalp, “firma yetkilileri bunu bize teyit ettiler ama ben yine de oyalama taktiği olabilir düşüncesiyle başka kaynaklardan işi bıraktıklarını öğrendim. Bizlere bu mücadelemizde destek veren herkese teşekkür ediyorum. Yapılan eylemimiz küçük gibi görünse de amacımıza ulaştık” dedi.
Avukat Berna Babaoğlu Ulutaş, çalışmaların durduğunu ancak hukuken bir şeyin bitmediğini ifade ederek “arama ruhsatları iptal değil ama köylünün bu tepkisi olduğu sürece buraya gelip bir daha çalışabileceklerini zannetmiyorum. Burada yaşayanların her birinin gözünün kulağının köyün varlıklarının üzerinde olmasını isterim. Ancak bu şekilde mahallenizi, köyünüzü koruyabilirsiniz. Bu kadar tepki gösterilmeseydi her halde çalışmaya devam ederlerdi. Herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Ortaca Belediye Başkan Vekili Mehmet Ali Avcı ise, konuyu belediye olarak yakından takip ettiklerini belirterek, yaptıkları görüşmelerde buradan çıkacak suyun saniyede 1-2 litre kadar olduğunu ve daha fazla olmayacağını sıcaklığının da 28 dereceyi geçmediği için verimli olmayacağını öğrendiklerini söyledi. Avcı; “Bizler her zaman Okçular halkının yanındayız. Kapanan sondaj kuyusunun bir daha açılmayacağını düşünüyorum” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortaca’da Jeotermal Sondaj Çalışması Durduruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN