Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurtarma Kazısında Mezar Sayısı 26’ya Çıktı

Giriş Tarihi: 16.7.2015 15:08 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 09:01
’nın Bodrum ilçesi Göktepe mevkiindeki inşaat alanında devam eden kurtarma kazılarında mezar sayısı 11’den 26’ya çıkarken, mezarlardan tarihi değeri bulunan eserler de çıkmaya başladı.
Bodrum’un Göktepe mevkiinde yapımına başlandığı günden bu yana doğa ve tarih severlerin karşı çıktığı inşaat alanında 11 adet çekmece tipi kaya mezarı bulunmuş ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ekipleri tarafından kurtarma kazısı başlatılmıştı. Uzmanlar tarafından bölgenin antik Halikarnassos döneminde Nekropol alanı olduğu belirtilirken, inşaat için bölgede çalışma yapan iş makinesi tarafından bazı mezarların zarar gördüğü ve son yapılan kazı çalışmalarıyla mezar sayısı 26’ya çıktı.
Müze ekipleri bölgedeki çalışmalarını sürdürdüğü sırada, mezarlardan birinde bulunan tarihi gözyaşı şişesinin çıkartılması ise saniye saniye görüntülendi. Gözyaşı şişesinin dışında seramik parçalarının da bulunduğu mezarlarda ekipler çalışmalarını sürdürürken, bölgede bulunan tarihi mezar sayısının, bölgenin nekropol alanı olmasından dolayı artacağı tahmin ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurtarma Kazısında Mezar Sayısı 26’ya Çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN