Yalıkavak’ta Çöp Temizliği

Giriş Tarihi: 23.7.2015 19:18 Güncelleme Tarihi: 24.7.2015 07:24
Yalıkavak’ta Çöp Temizliği
Gazeteci-Yazar Yonca Tokbaş’ın girişimleri ve Bodrum Belediyesi ile Palmarina Bodrum’un destekleriyle düzenlenen “Temizlik Var Gelsene” etkinliği, Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi’nde gerçekleştirildi.
Sabahın erken saatlerinde Yalıkavak Kızılburun Mevkii Başkent Sitesi önünden başlanılan temizlik etkinliğine; Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve eşi Hülya Kocadon, Gazeteci-Yazar Yonca Tokbaş, Palmarina Bodrum Genel Müdürü Cenk Bircan, Bodrum Belediyesi Meclis Üyeleri, Birim Müdürleri ve Birim Sorumluları ile belediye personeli yanı sıra yaklaşık 100 kişiden oluşan gönüllü doğasever vatandaş katıldı. Sabah saat 7.30’da ellerine aldıkları çöp poşetleri ile bölgede toplanan ekip, Kızılburun Mevkii üzerindeki 3 kilometrelik yolu temizledi. Yaklaşık 2 saat süren etkinliğe, Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü de 2 adet çöp toplama aracı ve temizlik ekibiyle destek verdi. Etkinlik boyunca yol kenarlarındaki kurumuş otları da yangın tehlikesine karşı temizleyen Temiz İşleri ekipleri, etkinlik sonrasında bir kamyon çöp ile bir kamyon moloz ve çalı toplandığının bilgisini verdi.
TOKBAŞ: “BELEDİYE EKİPLERİ, EV ATIKLARI VE BAHÇE ATIKLARI İÇİN AYRI AYRI GELİYOR”
Bodrum’u çok sevdiğini, Bodrum’da yaşamaktan ve Bodrum’da yaşlanmaktan çok mutlu olduğunu ifade eden Yonca Tokbaş, “Buradaki sıkıntı, görevlilerin işini yapmaması değil; görevlilerin işini yapmasını imkansız hale getiren, bir umursamaz yazlıkçı kalabalığıdır. Buradaki bütün site sakinleri ve ben de dahil olmak üzere bundan sorumluyuz. Burada neredeyse 24 saate yakın temizlik yapılıyor ve ben temizlik görevlilerini hep görüyorum ama bir evden günde 10 torba çöp çıkarsa bununla nasıl başa çıkılır, bilemiyorum. Kimse çöpünü nasıl atması gerektiğini bilmiyor, torbalar saçılıyor. Ben hep şunu düşünüyorum; benim toplayamadığım çöpü ben toplayamıyorken, bir başkası gelip nasıl toplayacak. Ben başkasının çöpünü toplamaya hazırım da, sen kendi çöpünü toplamaya hazır mısın? diyerekten bu yola çıktım ve bir yazı yazdım. Bu olayın akabinde Mehmet Bey beni aradı ve ‘İlk defa bizi anlayan biri var’ dedi. Bunun üzerine biz bir toplantı yaptık ve daha sonra Palmalife da gönüllü bir ekiple sizinle olacağız, dedi. Tahminimden daha çok bir kalabalık oldu. Bir kişi bir çöp toplarsa bir şeylerin değişeceğine inanıyorum. Ayrıca belediyenin bu konuda güzel bir çalışması da var. Temizlik görevlilerini aradığınızda, ev atıkları ve bahçe atıkları için ayrı ayrı geliyorlar. Biz bu servisi kullanmadığımız için de sıkıntılar oluşuyor. Bu servisi kullanırsak, sorunların daha da azalacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.
BAŞKAN KOCADON: “DUYARLI BİR VATANDAŞ OLMAK İÇİN EĞİTİM ŞART”
Yol boyunca doğaya gelişi güzel atılmış sigara izmariti, pet şişe ve kağıt gibi atıkları vatandaşlarla birlikte toplayan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise birey olarak en kolay yolun çöp atmak olduğunu belirterek, “Öncelikle çevreye olan duyarlılığından dolayı Yonca Hanım’a teşekkür ediyorum. Eleştirmek çok kolay, her zaman eleştiriliyoruz ama bu çöpleri kendimizin attığını unutmayalım. Arkadaşlarımız 24 saat görev yapsa da değişken nüfustan dolayı zorlanıyoruz. Ben, tatile gelen Anadolu halkının; mümkün olduğu kadar başka Bodrum olmadığını, doğayla barışık olmamız gerektiğini, atılan çöplerin bir gün kendisini de rahatsız edeceğini bilmesini istiyorum. Bodrum’u kirletip gitmek marifet değil. Bodrum’u gelecek nesillere, çevresi ve doğasıyla emanet etmemiz lazım ve onların da bu güzellikleri görmesi lazım. Ayrıca mavi kapak kampanyaları da devam ediyor ve bu kampanyalarla engelli dostlarımıza destek veriyoruz. Temizliği başka birilerinden beklemekle ya da ‘İşleri ne? Gelip toplasınlar’ demekle bu işler olmuyor. Çünkü kirlettiğimiz doğa, gün gelecek bizi de kirletecek. Geçtiğimiz günlerde deniz dibi temizliği yaptık ve denizden çıkan malzemeleri gördük. Çöpü denize ya da sokağa atıvermek, bir insan için en kolay yolu seçmektir. Halkımızın biraz daha duyarlı olmasını; eğitim - öğretim dönemi başladığında ise okullarda, temizlik eğitimlerinin verilmesini istiyorum. Bizler bu konuda da elimizden gelen her şeyi yapacağız.” dedi.
Etkinlik sonunda Temizlik İşleri ekipleri, Bodrum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ile birlikte çevrede bulunan sitelerde kalan şahısların kendilerine ait moloz ve çöp atıklarını, yedi gün süre içerisinde kaldırmalarına yönelik ikaz zabtı uyguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yalıkavak’ta Çöp Temizliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN