>

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’in laboratuvar kurduğu okulun öğrencileri mezun olunca işsiz kalmıyor

Kayseri Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi nda eğitim gören öğrenciler, ’in kurduğu laboratuvarda iş öğreniyor. Öğrenciler mezun olunca aynı firmanın tüm temsilciliklerinde ediliyor.

Giriş Tarihi: 7.1.2018 15:44 Güncelleme Tarihi: 7.1.2018 16:44
Mercedes’in laboratuvar kurduğu okulun öğrencileri mezun olunca işsiz kalmıyor

Kayseri Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, 'in okullarına 3 yıl önce kurduğu laboratuvar ile, daha okul çağında TÜVTÜRK'ün araçlarda istediği standartları uygulamayı öğreniyor. Ayrıca öğrenciler, eğitim hayatları boyunca aldıkları sertifika ve belgelerle, firmanın Türkiye ve yurt dışındaki temsilciliklerinde edilebiliyor.

Mezun olanların yüzde 80'i aynı alanda iş buluyor

İstanbul, Ankara, İzmir ve Eskişehir'den sonra Mercedes firmasının laboratuvar kurduğu beşinci okul oldukların belirten Motorlu Araçlar Alanı Öğretmeni Ziya Karamercan, "Burada eğitim gören öğrencilerimiz, buranın açılmasında katkı sağlayan firmanın Kayseri'deki yetkili servislerinde istihdam olma şansı yakalıyor. Öğrencilerimiz, eğitim süresinde aldıkları sertifika ve belgelerle sadece Kayseri'de değil, Türkiye'nin diğer şehirleri ve hatta yurt dışında çalışma imkanına da sahipler. Bu firma dışında ilimizde çok sayıda firmanın yetkili servisi ve küçük işletmelerimiz var. Öğrencilerimiz, bu işletmelerde de istihdam olanağı bulmaktadır. Buradan mezun olup da, branşla ilgili çalışmak isteyen öğrencilerimizin yüzde 80'i iş bulabilmektedir, geri kalanı da başka alanlara yönelmektedir" diye konuştu.

TARİHTE İLK DEFA MERCEDES S SERİSİ'NDE KULLANILAN TEKNOLOJİLER ZENGİNLERİN YENİ ÜSTÜ AÇIĞI "MERCEDES-MAYBACH S600 CABRİOLET"

Geleceğin mesleği

Motorlu Araçlar Alanı 12'nci sınıf öğrencisi Kirazgül Buğday ise, kızlar için çok uygun bir bölüm olarak görülmese de, geleceğin mesleği olduğunu düşündüğü için Motorlu Araçlar Alanında eğitim görmeye karar verdiğini söyledi. Aldığı eğitimden memnuniyetini dile getiren Kirazgül Buğday, "Otomotiv mühendisliği alanında üniversite eğitimi almak istiyorum, yani bu sektörde ilerlemeyi düşünüyorum. Burada motordan tekerleklere kadar tüm iletim organlarının sistemlerini, parçalarını ve akla gelecek her şeyini öğreniyoruz. Bu mesleğin geleceğin mesleği olduğunu düşünüyorum. Kızların da zorlanmadan yapabilecekleri bir iş. O nedenle herkesin tercih etmesini isterim" ifadelerini kullandı.

Motorlu Araçlar Alanı'ndaki öğrenciler, firmanın hibe ettiği, kendi ürettiği araçlar ve motorlar üzerinde eğitim alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mercedes’in laboratuvar kurduğu okulun öğrencileri mezun olunca işsiz kalmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN