Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nefes testiyle teşhisi

İngiliz araştırmacılar hastanın sadece nefesini analiz ederek nı teşhis eden bir yöntem geliştirdi. Aygıtın bir yıl içinde doktor muayenehanelerinde kullanılır hale getirilmesi düşünülüyor

Giriş Tarihi: 3.2.2015
Nefes testiyle diyabet teşhisi
İngiltere'de araştırmacılar, sadece nefes analiziyle nı teşhis eden bir yöntem geliştirdi. Her yıl 80 bin çocuğa Tip 1 şeker hastalığı teşhisi konuluyor. Bir otoimmün hastalığı olan şeker, tedavi edilmezse ölümcül olabiliyor. Bu nedenle erken teşhis son derece önemli. Şeker hastalığı, kişinin nefesinin aseton gibi kokmasına neden oluyor.

TÜRKİYE, AVRUPA'NIN DİYABET ŞAMPİYONU OLDU - TIKLAYIN

DİYABET HASTALARINA GRİP UYARISI - TIKLAYIN

AĞIZ KOKUSU SAYESİNDE

Oxford Üniversitesi'nden kimya profesörü Gus Hancock'a göre bu kokunun nedeni, hastanın kanında keton adlı kimyasalların birikmesi. Hancock, şunları söylüyor: "Şeker hastalarının ağzındaki aseton kokusunun kaynağı, ketondur. ik ketoasidoza giren yani insulin yetersizliği olan hastaların nefesinin aseton gibi kokması, şeker hastalığını teşhis etmeye yardımcı olur." İngiliz uzmanlar, hastanın nefesinde bulunan çok az miktardaki asetonu bile ölçebilen taşınabilir bir aygıt geliştirdi. Aygıtı geliştiren şirketin başkanı Ian Campbell ise "Hasta, bir aygıtın içine nefesini üflüyor. Nefesin içinden, ölçmek istediğimiz organik bileşiği, yani bu durumda asetonu çıkarıyoruz. Nefesin geri kalanı aletin içinden geçip dışarı atılıyor. Ölçüm yapmak için hapsettiğimiz molekülleri kullanıyoruz" diyor.

BU HASTALIKLAR KÖRLÜĞE NEDEN OLUYOR - TIKLAYIN

NİHAİ TEŞHİS KAN TESTİYLE

Uzmanlar, aygıtı bir yıl içinde doktor muayenehanelerinde kullanılır hale getirmeyi umuyor. Aygıtın kişisel kullanım için daha küçük boyutlarda da imal edilmesi bekleniyor. Ancak nefes analizi yapan aygıtın sadece erken taramada kullanıldığı, nihai teşhisin kan testi sonucu konulacağı akıldan çıkarılmamalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nefes testiyle diyabet teşhisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN