tedavisinde çığır açacak keşif

Giriş Tarihi: 13.2.2015
Kanser tedavisinde çığır açacak keşif

Fransız biyolog Aurelie Juhem, 7 yıllık araştırması sonucunda, "ET-D5" adı verilen bir molekülün, hücre bölünmesini engelleyerek tümörünün büyümesini durdurduğunu saptadı

Fransız biyoloğun bulduğu bir molekül, tedavisinde yeni bir dönem başlatabilir. Biyolog Aurelie Juhem, 7 yıl süren fareler üzerindeki araştırmalarda molekülün bazı kanser türlerinin tedavisinde olumlu sonuçlar verdiğini belirledi. "ET-D5" adı verilen molekülün, hücre bölünmesini engelleyerek tümörün büyümesini durdurduğu saptandı.

HER İKİ KİŞİDEN BİRİ KANSER OLACAK - TIKLAYIN

GOOGLE KANSER TEŞHİSİ KOYAN BİLEKLİK ÜRETTİ - TIKLAYIN


HAP ŞEKLİNDE ALINABİLECEK

Molekülün, tümörü besleyen kan damarlarını da yok ettiğini belirten Juhem, böylece zayıflayan tümörün öldüğünü söyledi. Farelerin derisinin altına insanlardan alınan küçük parça tümörün yerleştirildiğini anlatan Juhem, 2-3 dozluk tedaviden sonra tümörün kütlesinin yüzde 95'ten fazlasının ölü hücrelerden oluştuğunun gözlendiğini belirtti. Biyolog, ekibiyle geliştirdiği özgün yöntemin hap şeklinde olması, hem tümör hücrelerini hem tümörü besleyen damarları hedef alması açısından önem taşıdığına dikkati çekti.

İNSANLARDA DENENEBİLİR
Maddi destek için "CrowdFunding" (Kitlesel fonlama) adlı sisteme başvuran Juhem, bir sonraki adımda toksikoloji testlerinin yapılması gerektiğini ancak bunun için 500 bin euroya ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. Biyolog, testler için paranın bulunması halinde gelecek yıl molekülün insanlardaki sonuçlarının değerlendirilebileceğini, nde çığır açacak bu yöntemle özellikle tedavisi çok zor olan karaciğer, pankreas, böbrek ve beyin kanseri hastalarının, molekülü hap şeklinde alabileceğini ifade etti.

KİTLESEL FONLAMAYLA...

Türkiye'de yeni yeni yaygınlaşan kitlesel fonlama platformu özellikle ABD'de sanat, araştırma gibi binlerce projeye milyarlarca dolar fon sağlamakta başarılı oldu. Kitlesel fonlama yöntemi ile az sayıda kişiden yatırım almak yerine, internette çok fazla kişiden düşük miktarda fon sağlıyor. Girişimciler fon toplamak için kitlesel fonlama sitelerinde kampanya başlatıyor, projenin gerçekleşmesi için bir bütçe ve süre hedefi koyuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanser tedavisinde çığır açacak keşif
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN