Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her iki kişiden biri kanser olacak

İngiliz gazetesi Independent'ta yer alan haberde, uzmanlara göre, değişen yaşam tarzıyla obezitenin artması, işlenmiş ve kırmızı et tüketimindeki artış, solaryumlar ve kadınların daha geç yaşlarda doğum yapmaya başlaması, kanser vakalarını artıran etkenler arasında gösteriliyor.

Giriş Tarihi: 4.2.2015 13:05 Güncelleme Tarihi: 4.2.2015 13:13
Her iki kişiden biri kanser olacak
İngiltere'de yapılan bu yeni araştırmadan sonra, istatistiklere bakılarak her bireyi yüzde 50 riskli görstermenin yanlış olduğunu söyleyen araştırmanın uzmanlarından Profesör Peter Sasieni, "Kanser riski önemli ölçüde yaşam tarzı, yaş, kilo, çevresel faktörler ve genetik durumlara göre değişir" dedi.

Kanser vakalarındaki artışın yaşam süresinin de uzamasıyla doğru orantılı olduğuna dikkat çeken Profesör Peter Sasieni, "Yapılan araştırmalarda kanser hastalarının yüzde 60'ından fazlasının 65 yaş üstü olduğunu görüyoruz. Eğer insanlar yeterince uzun yaşarsa hayatlarının belli bir döneminde kanser olacaklardır" dedi ve kanser riskini en aza indirebilmek için şu açıklamalarda bulundu:

"Kansere yakalanma olasılığını daha düşük bir hale getirmek için yapabilecek çok şey var. Daha hareketli olmak, sigarayı bırakmak, daha az alkol ve sağlıklı bir kiloda olup o kiloyu korumak gibi şeyler yapabilirsiniz."

Ayrıca uzmanlar, kanser teşhisi konulan kişilerin sayısı giderek artsa da gelişen tedavi yöntemleri sayesinde bu hastalığa yenik düşen kişilerin sayısının giderek azaldığını vurguluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her iki kişiden biri kanser olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN