Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ailenizde anevrizma varsa dikkat!

Beyin damarlarında baloncuk oluşması olarak tanımlanan anevrizma, her 10 kişiden birinde ortaya çıkan ciddi bir hastalık. Anevrizması olan her 10 kişiden birinde de baloncuğun patlaması sonucu, beyin kanaması gelişiyor.

Giriş Tarihi: 2.3.2015 11:41 Güncelleme Tarihi: 2.3.2015 11:42
Ailenizde anevrizma varsa dikkat!
Anevrizmanın oluşumunda sigara ve yüksek tansiyon gibi birçok faktörün yanı sıra 'aile öyküsü' de etkili oluyor. Öyle ki birinci derece akrabalarında anevrizma hikayesi olan kişilerde risk yüzde 25'e yükseliyor. Bu iç karartan tablonun yanı sıra güzel haberler de var; günümüzde yaygın olarak kullanıma giren MR ve gelişmiş teknolojiyle çekilen BT teknikleri sayesinde, anevrizmalar henüz beyin kanamasına yol açmadan tespit edilebiliyor. Böylelikle erken dönemde gerekli tedbirler alınıyor ve hastanın hayatı kurtuluyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yunus Aydın, bu nedenle birinci derece yakınlarında 'anevrizma' olan kişilerin mutlaka beyin MR'ı çektirmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

DAMAR DUVARININ ZAYIF OLDUĞU NOKTALARDA OLUŞUYOR

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yunus Aydın, anevrizmanın genellikle damar duvarının zayıf olduğu bölgelerde, yani damarların daha küçük noktalara ayrıldığı çatallanma bölgelerinde oluştuğunu söylüyor. Kan basıncı, damar tabakalarındaki mevcut bir zayıf noktayı ileri doğru iterek damarın balonlaşmasına neden oluyor. Anevrizması olan her 10 kişiden 1'inde de kan basıncının yavaş yavaş genişlettiği zayıf nokta patlıyor ve bunun sonucunda beyin kanaması gelişiyor.
ARKADAŞINA GÖNDER
Ailenizde anevrizma varsa dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN