Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gribe karşı önlem alın

virüsü özellikle ilk defa ortaya çıktığında tehlikeli olabilmekte ve salgın haline gelerek birçok kişinin ölümüne neden olabilmektedir. Peki son günlerde görülme sıklığı artan grip vakaları yeni bir tehlikenin habercisi mi? 2009 yılında dünya çapında korku yaratan domuz gribi geri mi döndü?

Giriş Tarihi: 2.3.2015 11:19
Gribe karşı önlem alın
Memorial Antalya Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Şirin Elmi, son dönemde arttığı gözlemlenen hastalığı ve gripten korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

DOMUZ GRİBİNE KARŞI GÜÇLENİLDİ

2009 yılında başlangıçta domuz gribi olarak bilinen sonrasında pandemik influenza olarak anılan H1N1 virüsü mevsimsel grip olarak varlığını devam ettirmektedir. O dönemde yeni bir virüs olduğu ve bu nedenle hiç kimsede koruyuculuk olmadığından birçok insanı etkilemiştir. Günümüzde ise görülme sıklığı nispeten azalmıştır. Virüse karşı koruyuculuk oluşması yani bağışıklık sisteminin güçlenmesi; grip aşılarına virüsün dahil edilmesiyle sağlanmıştır. Bunun yanında H3N2 virüsü de son yıllarda daha sık görülmekte ve daha ağır hastalığa sebebiyet vermektedir. Grip sıklıkla; İnfluenza A ve İnfluenza B virüslerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Etkilenen kişi sayısı özellikle bu aylarda artış gösterse de grip hastalığı bu virüsler ile devam etmektedir ve bu nedenle herhangi bir salgından söz edilemez.
ARKADAŞINA GÖNDER
Gribe karşı önlem alın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN