Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp rahatsızlığı olanlara önemli uyarı!

UÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özdemir, ileri derece kalp rahatsızlığı olanların evde tek başına yapmamasını söyledi.

Giriş Tarihi: 31.1.2016 15:06
Kalp rahatsızlığı olanlara önemli uyarı!
'Halka açık yerlerde egzersiz yapın'

Uludağ Üniversitesi (UÜ)Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi. Prof. Dr. Bülent Özdemir, ileri derecede kalp rahatsızlığı olanların, evde tek başına den ziyade, halka açık yerlerde, personelinin ve acil kalp durmalarında kullanılan şok cihazlarının bulunabildiği salonlarda egzersiz yapması gerektiğini söyledi.

Özdemir, yaptığı açıklamada, iş adamı Mustafa Koç'un spor yaparken hayatını kaybetmesinin ardından dikkatlerin spor ve kalp hastalığı arasındaki ilişkiye kaydığını belirtti.

Egzersizin kalp hastalıklarından korunmada önemli olduğunu vurgulayan Özdemir, düzenli spor yapan ideal vücut kitle indeksine sahip olan kişilerin, fazla kilolulara göre kalp damar hastalıklarına daha az yakalandığını ifade etti.

Özdemir, spor yapanlarda görülen ani ölümlerin zaman zaman toplumda endişe nedeni olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Ani ölümlerin değişik nedenleri olmakla birlikte, orta yaş üzeri kişilerde sıklıkla ileri derecede kalp damar hastalıklarına bağlıdır. Peki spor zararlı mı? Uzak durmak gerekli mi? Yoksa tam aksine daha çok spor yapmalı mı? nda spor ve egzersizlerde ani ölüm 15 binde bir görülüyor. Egzersiz sırasında ani ölüm olan kimselerde sıklıkla uyarıcı belirtiler tespit edilmektedir. Bunlar sıklıkla ihmal edilmiş ve önemsenmemiş belirtilerdir. Egzersiz sırasında herkesin kendini dinlemesi gerekiyor. Kalp rahatsızlığı bulunanlar, şiddetli göğüs ağrısı, düzensiz kalp atımı, fenalık hissi, ciddi nefes darlığı gibi durumlarda hemen sporu sonlandırmalı, doktor yardımı almalıdır."

ERKEĞİN DÜŞMANI KALP KRİZİ
Özdemir, "ileri derecede kalp rahatsızlığı olanların evde tek başına egzersizden ziyade, halka açık yerlerde, sağlık personelinin ve acil kalp durmalarında kullanılan şok cihazlarının bulunabildiği salonlarda egzersiz yapmalarını" önerdi.

Kalp hastalarının hareketsiz bir yaşam sürmeleri ve egzersiz yapmamaları halinde ani ölüm risklerinin daha yüksek olacağını vurgulayan Özdemir, "Sabah sporu için de bazı soru işaretleri var. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda, sabah ile günün ilerleyen saatlerinde yapılan sporun oluşturduğu risk arasında önemli bir fark tespit edilmemiştir. Ama egzersiz programına başlamadan önce oluşabilecek riskleri tespit edebilmek ve gerekirse öncesinde tedavi edebilmek için detaylı bir kalp muayenesi yapılmalıdır" diye konuştu.

KALP KRİZİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp rahatsızlığı olanlara önemli uyarı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN