Türkiye'nin en iyi haber sitesi

deyip geçmeyin!

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kuloğlu, nın, çene ekleminde hasarlara, düzleşme ve kırıklara neden olabileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 4.3.2016 14:27
Diş gıcırdatma deyip geçmeyin!
''Baş ve yüz ağrılarına neden oluyor''

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Kuloğlu, halk arasında olarak bilinen "bruksizm"in baş ve yüz ağrılarına neden olabildiğini belirterek, "Daha ciddi vakalarda çene ekleminde hasarlara, düzleşme ve kırıklara kadar gidebilen tablolara yol açabilmekte" dedi.

''Bruksizm olarak adlandırılıyor''

Kuloğlu, yaptığı açıklamada, gıcırdatmanın psikiyatride "bruksizm" olarak adlandırıldığını söyledi. Hastalığın sadece gece değil, gündüz de görülebildiğine dikkati çeken Kuloğlu, toplumda yüzde 5-20 arasında diş gıcırdatmaya rastlandığını ifade etti.

''Çene hasarlarına neden oluyor''


Hastalığın sık görülmesine rağmen tedavisi için hekime başvuru oranının yeterli seviyede olmadığını belirten Kuloğlu, derin uyku sırasında ortaya çıkan diş gıcırdatmanın diş yüzeylerinde düzleşme, ileri devrelerde çene hasarlarına neden olabildiğini bildirdi.

Kuloğlu, stres, huzursuzluk, depresyon, kaygı ve uyku bozukluklarının diş gıcırdatmaya neden olabileceğini, sigara, alkol ve kafein tüketimi, uyuşturucu, uyarıcı maddelerle psikiyatrik ilaçların uygunsuz kullanımının da rahatsızlığın nedenler arasında sayıldığını dile getirdi.

DİŞ GICIRDATMA SORUNUNA DOĞAL ÇÖZÜM
Kuloğlu, diş gıcırdatmanın genç yaşlarda daha sık görüldüğünü, yaş ilerledikçe azaldığını belirterek, yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da uyku esnasında diş gıcırdatmayla karşılaşabildiklerini söyledi. Bu durumun sıklıkla bebeklik dişleri ve kalıcı dişlerin çıktığı dönemlere rastladığını ifade eden Kuloğlu, "Genel olarak çocuklarda görülme sıklığı yüzde 14-20, 18-29 yaş arası genç nüfusta yüzde 13, yetişkinlerde yüzde 9, 65 yaş üzerinde ise yüzde 3'tür" diye konuştu.

Prof. Dr. Murat Kuloğlu, insanların çoğunun diş gıcırdatmayı bir hastalık gibi görmediklerini söyledi. Kuloğlu, şunları kaydetti:


"Özellikle sürtünme artışıyla diş kayıpları, şiddetli ağız ve çene ağrısı gibi yıkıcı hasarlara kadar gidebiliyor. Daha ciddi vakalarda çene ekleminde hasarlara, düzleşme ve kırıklara kadar gidebilen tablolara yol açabilmekte. Bu nedenle özellikle diğer tıp alanlarıyla birlikte takip etmemiz gerekiyor. Bu anlamda diş hekimlerine de başvurular gerekebilir. Normalde bu aşamaya gelmeden müdahale edilmesi gerekiyor. Bunun bir hastalık olup olmadığının fark edilmesi gerekiyor. Bu konuda hekimlerimizin ve psikiyatrların daha dikkatli olması gerekiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diş gıcırdatma deyip geçmeyin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN