Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kronik hastalara kritik önerileri

, kalp, tansiyon gibi kronik hastalıkları olanların, oruç tutmadan önce mutlaka doktorlarına danışması gerekiyor. Doktorunuz onay verdiği takdirde ve ilaçlarınızı onun düzenlemesiyle alırsanız, zorlanmadan ve sağlığınızı tehlikeye atmadan oruç tutabilirsiniz

Giriş Tarihi: 2.6.2018
Kronik hastalara kritik ramazan önerileri
Ramazan her geçen yıl biraz daha kışa yaklaşmasına rağmen bu yıl da oruçlu kalma süresi 16 saatten fazla sürüyor. Bu nedenle, özellikle de kronik hastalıkları olanların, oruç tutmaları halinde vücutlarındaki değişimlere karşı daha dikkatli olmaları gerekiyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Edvin Murrja, "Dikkat etmemiz gereken şey, orucun faydaları karşısında sağlığımıza zarar verebilecek durumların olmadığından emin olmaktır" diyor. Dr. Edvin Murrja, kronik hastalıkları olanlardan hamilelere ve çocuklara kadar herkese önemli uyarılar ve önerilerde bulundu. Diyabetten kalbe, tansiyondan böbreğe kronik hastalığı olanların oruç tutmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekiyor. Zira kronik hastalık herkeste aynı derecede seyretmediğinden; kimileri alacakları önlemlerle rahatça oruç tutabilecekken, kimileri için ciddi tehlikelere yol açabiliyor. Kronik hastalığı olan bir kişiye doktorundan onay çıktıysa, tutacağı oruç sağlığı açısından faydalı bile olabiliyor. Yemek dengesini bozmadığınız sürece orucun faydaları çoktur. O yüzden dikkat etmeniz gereken şey, bu faydaların karşısında sağlığınıza zarar verebilecek durumların olmadığından emin olmaktır.

MIDENIZE ALIŞMADIĞI YÜK YÜKLEMEYIN!
Sağlıklı kişiler de, oruç tutarken sürenin uzunluğu ve sıcakların etkisiyle olumsuzluklar yaşayabilir. Bu durumda en önemli nokta, vücudunuzu dinlemek ve ona yardımcı olacağınız noktaları tespit etmektir. Bu yıl da 16 saatten fazla süren oruç esnasında en çok görülen durumlar; kan basıncının düşmesi, şekerin düşmesi, gün içi performans ve dikkatin azalmasıdır. En önemli hata; sahur ve iftarın normal öğüne göre çok daha büyük miktarlarda ve çeşitlerle yapılmasıdır. Bu durumda mideye alışmadığı bir yük eklemiş oluyorsunuz. Sahur ve iftarda amaç, yeterli ve dengeli beslenmek olmalıdır.

İLAÇ SAATLERINIZE DIKKAT EDIN
Tansiyonu olan hastaların, günde bir defa ilaç alıyorlarsa ve gün içerisinde sıkıntı yaşamıyorlarsa, oruç tutmalarında sakınca yoktur. Buna karşın yaz aylarında kan basıncının kışa göre daha düşük seyrettiğini de unutmayın. Bu nedenle tansiyon hastaları mutlaka hekimlerine danışarak ilaçlarını hem Ramazan'a, hem yaz mevsimine göre yeniden düzenletmeliler. Beslenme sıklığının azalması ve tüketilen besin içeriklerinde değişiklikler olması nedeniyle vücudumuzda bazı fizyolojik değişiklikler meydana geliyor. Karbonhidrat, yağ, protein, metabolizma ve sıvı dengesinde de bazı değişiklikler oluşuyor. İşte hastalığınıza göre alabileceğiniz bazı önlemler:

Reflü ve gastriti olanlar: Güzel bir ilaç tedavisi, iftar ve sahur arasında düzgün bir su ve yiyecek dağıtımı ile oruç tutulabilir. Bu düzeni sağlamanıza rağmen sıkıntı yaşıyorsanız, oruç tutmanız sağlığınız için tehlikeli olabilir.

Diyabet hastaları: Diyabet hastalarında iki unsur önemli. Bu iki unsur; çok uzun açlığa bağlı şekerin düşmesi (hipoglisemi atakları) ve tersi ilaç/diyet düzensizliğine bağlı şeker yüksekliğinin oluşturduğu durumlardır. Günde bir ilaç kullanan hastalar genellikle oruç tutabiliyor. Bu konuda ilacınızın şeker düşürme gücü hakkında doktorunuza danışmalısınız. İki ve üstü ilaç kullanan ya da insülin kullanan hastaların ise, bilinç kaybına varan bayılmalar yaşanabildiğinden oruç tutmamaları gerekiyor. Oruç tutacak diyabet hastaları; iftar ve sahurda karbonhidrat, şeker ve yağdan fakir, proteinden zengin besinler tüketmeli, çay ve kahveden uzak durmalılar.

Kalp hastaları: Kalp hastalıkları çok geniş bir yelpazedir. Bazı kalp hastaları oruç tutarken bir sıkıntıyla karşılaşmazken; birkaç ilaç kullanımı, ilaçların etkisi, sıvı dengesi gibi faktörler hastalığın seyrini kötü etkileyebiliyor. Bu konuda kardiyoloğunuza danışmanız şart.

Böbrek hastaları: 16 saati aşan susuzluklar böbrek hastalarını ve böbrek taşı olanları ciddi ölçüde tehdit ediyor. Hayati riske de yol açabileceğinden hekim onayı olmadan oruç tutmamak gerekiyor.

Hipertansiyon hastaları: Tansiyonu kontrol altında olanlar, yeterince sıvı tüketirlerse ve ek komplikasyonlar yoksa, ilaç saatlerini değiştirerek ve sağlıklı beslenerek doktorlarının onayıyla oruç tutabilirler. Ancak gün içerisinde tansiyonlarını mutlaka düzenli olarak kontrol ettirmeleri ve bir sıkıntı hissettiklerinde mutlaka sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekiyor. İlaçlarını içmeyi ihmal etmemeleri de şart!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kronik hastalara kritik ramazan önerileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN