Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ameliyatları güvenli mi?

ameliyatları bir yandan kısa zamanda ortaya çıkardıkları başarılı sonuçlarla geniş kesimleri etkilerken, bir yandan da haberlere yansıyan hatalı uygulamalar nedeniyle hastalar arasında tereddüte sebep oluyor. Her ameliyatta olduğu gibi obezite cerrahisinde de riskler olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar, obezite ameliyatlarının güvenilirliği hakkında bilgi verdi.

Giriş Tarihi: 19.6.2018 10:22 Güncelleme Tarihi: 19.6.2018 10:23
Obezite ameliyatları güvenli mi?

Obezite ameliyatında, özellikle genel anestezi altında uygulanan diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi hasta açısından riskler var. Ancak kamuoyunda yaratılan algının aksine, bu riskler diğer ameliyatlara göre çok yüksek değil.

AMELİYAT KARARINI KİM VERİR?

Obezite problemi, beraberinde getirdiği diyabet ve tansiyon gibi kronik hastalıkların uzun vadede yarattığı tahribatlar nedeniyle cerrahi uygulamadan daha büyük risk teşkil etmekte. Karaciğer yağlanması, uyku apnesi, nefes darlığı, safra kesesi taşları, dejeneratif eklem bozuklukları ve bazı kalp rahatsızlıklarının da obezite ile ilişkili olduğu bilimsel olarak ispatlanmış durumda. Obezite hastaları, toplumsal olarak yaşadıkları zorluklar nedeniyle depresyona da eğilim gösteriyor. Bu nedenle hastalar fayda-zarar ilişkisini göz önünde bulundurarak, alanında uzman ve deneyimli bir hekimin önderliğinde cerrahi kararını vermeli. Ameliyat öncesinde; hastanın hem fiziksel hem de psikolojik açıdan bu ameliyata hazır olduğundan emin olunması gerekiyor.

BAŞLICA RİSKLER NELERDİR?

Obezite cerrahisi sırasında özellikle önlem alınması gereken başlıca riskler; kaçak, kanama ve derin toplardamarlarda pıhtı oluşması. Alanında uzman hekimler tarafından bu başlıca risklere karşı koruyucu önlemler uygulanır. Obezite cerrahisi operasyonu dahilinde anastomoz hatlarının dikilmesi gibi kaçak ve kanamaların önüne geçilmesini hedefleyen işlemler mevcut. Toplardamarda pıhtı oluşmasının önüne geçmek için ise ameliyattan 12 saat önce hastaya kan sulandırıcı iğne uygulaması gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında ve sonrasında antiembolik çorap denilen çoraplar giydirilip, bacaklara masaj yapan cihazlar eşliğinde buradaki kan dolaşımının hızlandırılması da hedeflenenler arasında.

OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASINDA AĞRI OLUR MU?

Obezite ameliyatı sonrasında hastanın 2 ile 4 gün arası hastanede yatması beklenir. Bu sürenin sonunda bir hafta kadar istirahat hali devam etmeli. Yoğun fiziksel aktiviteden ve spordan en az 30 gün kadar uzak durulması gerekiyor. Ameliyat sonrası ağrının çok şiddetli olması beklenmese de taburcu olan hastalara mutlaka ağrı kesici reçete edilir. Operasyonların büyük çoğunluğu laparoskopik yöntemle gerçekleştirildiğinden ameliyat sonrasında çok büyük kesi yerleri ve ameliyat izleri kalmaz. Ameliyatın ardından cerrahi tavsiyelere uygun hareket edilirse, istirahat döneminin rahat geçmemesi için bir neden yok.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obezite ameliyatları güvenli mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN