QPR'ın Listesi...

Giriş Tarihi: 2.11.2016 15:34 Güncelleme Tarihi: 2.11.2016 15:40
QPR'ın Listesi...

İngiltere Championship takımı QPR, Fransa'da yaşanan mülteci sorununun çözümü için önemli bir teklifte bulundu.

Suriye'deki savaştan kaçan mültecilerın sığındığı ülkelerden birisi Fransa... Bu ülkede yer alan mülteci kamplarından birisi de Calais... Aslında 'Calais'ti' demek daha doğru olur. Çünkü 'Vahşi Orman' olarak bilinen bölgedeki kamp boşaltıldı. Kampın boşaltılması da devamında yeni bir kriz doğurdu; boşta kalan çocuk ve gençler.

FRANSA'YA TEKLİF YAPILDI

Calais kampının dağıtılması sonucunda sayısı 1500'e yakın olan, 18 yaşından küçük genç ve çocuk, ormanlık alanda adeta hayatta kalma mücadelesi veriyor. Ancak futbol dünyası bu çocukların durumuna karşı kayıtsız değil. Çocuklara karşı duyarsız kalmayanlardan birisi de İngilizlerin ünlü futbol kulüplerinden Queens Park Rangers.

Londra takımı Fransa hükümetine yaptığı teklifte, antrenörlerini ve sosyal hizmet görevlilerini hazır tuttuklarını, bir tırla beraber 1500 çocuğu alıp, İngiltere'ye getirebileceklerini belirtti. QPR'ın destekçileri arasında Hammersmith & Fulham Konseyi de bulunuyor.

FRANSA SICAK BAKMIYOR

İngiliz basınında yer alan haberlere göre QPR'ın bu yardım teklifini hiçbir karşılık beklemeden ve çocukların kurtulması için yaptığı vurgulandı. Fransa hükümeti ise çocukların İngiltere'ye gönderilmesine sıcak bakmıyor. Yapılan son planlamaya göre 1500 çocuk Fransa'da belirlenen çeşitli özel bölgelere dağıtılacak.

II. DÜNYA SAVAŞI'NDA DA YAPILMIŞTI

Belirlenen bu yardım programı, İkinci Dünya Savaşı sırasında uygulanan 'Kindertransport'u akıllara getirdi. 'Çocuk nakliyesi' anlamına gelen bu uygulamada, Nazi soykırımından kurtarılmaları için binlerce Yahudi çocuk İngiltere'ye taşınmıştı.

Bu uygulama ile Almanya'dan, Avusturya'dan, Çekoslovakya'dan ve Polonya'dan neredeyse tamamı Yahudi olan yaklaşık 10.000 çocuk İngiltere'ye taşınmış ve hayatı kurtarılmıştı.

Bir benzer yapılanma da One Thousand Children yani Bin Çocuk adıyla uygulanmış ve 1400 çocuk Nazi soykırımından kaçırılıp, Amerika Birleşik Devletleri'ne götürülmüştü.

Serkan Akkoyun / Sabah.com.tr Spor Dış Haberler

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
QPR'ın Listesi...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN