Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 yılda 15 çalmayı öğrendi

İnegöl'de emekli bir işçi 10 yıl içinde 15 ı çalmayı öğrendi.

Giriş Tarihi: 8.1.2013 11:53
Bursa İnegöl'de 50 yaşından sonra, oğlunun açtığı enstrüman dükkanında gitar çalarak müziğe başlayan ve 10 yıl içinde 15 öğrenen emekli işçi Kenan Akgün, çaldığı müzik aletlerinin onarımını da yapıyor.

İlçede 10 yıl önce özel bir şirketten emekli olan 60 yaşındaki Akgün'ün müzik sevdası görenleri hayrete düşürüyor. Oğlunun açtığı enstrüman dükkanında, emekli olduktan sonra ilk olarak gitar çalmayı öğrenen Akgün, bir süre sonra diğer müzik aletlerine ilgi duymaya başladı. Yaklaşık 10 yıllık süreçte gitarın ardından saz, ud, keman, org, yan flüt, ney, piyano, kanun, cümbüş, klarnet, mandolin, darbuka, kemençe ve bateri çalmasını öğrenen Akgün'ün marifetleri sadece bunlarla da sınırlı kalmadı. Akgün, çalmasını öğrendiği enstrümanların onarımını da yapmaya başladı.

Akgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşamı boyunca daha fazla müzik aleti çalmayı öğrenmeyi hedeflediğini belirterek, ''Emekli olduğum için vaktim de bol. Zamanla çok sayıda enstrüman çalmayı öğrendim. Oğlumla beraber programlara katıldım. Vakit buldukça elime hangi müzik aleti geçtiyse onu çalmaya uğraştım. 10 yıldır enstrüman çalıyorum'' diye konuştu.

Kendi çabasıyla enstrümanların onarımını da öğrendiğini dile getiren Akgün, ''Telleri kopan ya da dişi kırılan aletleri tamir ediyorum. Daha da durmayacağım'' dedi.

Akgün'ün oğlu Erhan Akgün ise babasındaki müzik aşkının Türkiye'de çoğu insanda olmadığını belirterek, ''Emekli olduktan sonra gitara başlayınca şaşırdım. Kısa zamanda güzel çalmaya başladı. Demek ki bize de ondan geçmiş bir yetenek. 10 senede 15 enstrüman çalabiliyor. Hala da durmuyor. İnşallah bizim çocuklarımıza da ondaki müzik aşkı geçer ve iyi müzisyen olur. Ben fazla 3-4 enstrüman çalabiliyorum. Babamın zamanı çok, uğraşmayı da seviyor. Bu yüzden benden daha avantajlı. Zaman çok önemli. Uğraşma azmi, heves etmesi takdire şayan'' ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 yılda 15 enstrüman çalmayı öğrendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN