İşte takip edilen sevgilinin yüzü

Elinden tutan sevgilisinin arka profilinden çektiği fotoğraflarıyla internette fenomen olan yapımcı Murad Osman herkesin hayran kaldığı o güzel kızı deşifre etti. İşte Natali Zaharova

Giriş Tarihi: 11.3.2013
Dünyanın en büyük gücü sosyal medyanın Gangnam Style ve Harlem Shake'den sonraki fenomeni, fotoğraf paylaşım sitesi Instagram'ın yıldızlaştırdığı "takip edilen kız" oldu. Rus vatandaşı Murad Osman isimli fotoğrafçının sevgilisini dünyanın ikonik kent ve mekanlarında görüntülediği Follow Me (Beni Takip Et) başlığıyla yayınladığı kareler, bir anda sanal dünyanın en çok paylaşılan fotoğrafları oldu. Kurgusu gereği yüzü görünmeyen bu sevgili kimdi? Saçları ve fiziğiyle "mükemmel kadın" imajını yaratan ve herkesi kendisine aşık eden kadının yüzü de fiziği kadar güzel miydi? Fotoğrafta gördüğünüz suret, onu takip eden hayranlarının merakını giderdi. "Deşifre" edilen sevgili Natali Zaharova'nın yüzü, en az fiziği kadar güzeldi. Güzel bir kadının sevgilisinin elinden tutarak onu takip etmesini sağlaması ve bu "gizemli" fikrin arkasında "dünyanın en güzel yerlerini birlikte gezelim" gibi "sürükleyici" bir mesajın verilmesi, dünyanın her yerindeki insanlara "çekici" geldiyse, Osman amacına ulaşmış demektir. Rusya'da bir film yapım şirketinde çalışan Osman, manken sevgilisiyle 2011'de bir fotoğraf çekiminde tanışmış. Instagram'a sevgilisiyle birlikte kurguladığı fotoğrafları Ekim 2011'den itibaren yüklüyor. Murad Osman'ın şu adresinden: http:// instagram.com/muradosmann/ fotoğraflarına baktığınızda sevgilisiyle birlikte Barselona'da başlayan dünya seyahati, günler, aylar, hatta yıllar içinde Moskova'dan Bali'ye, Londra'dan Roma'ya pek çok kente uzanıyor.

NESNE- MEKÂNLARI BİRLEŞİMİ
Hepsinde de arkası dönük Zaharova, elini tuttuğu sevgilisini kentin içine doğru çekerek, fotoğrafın sessiz diliyle "Beni takip et" diyor. Bazı fotoğraflarda ziyaret edilen ülkenin kültürüne ait nesnelerle de lokasyon tespiti yapılıyor. Venedik'te Zaharova'nın ters giydiği bir maske veya Bali'de giydiği Endonezya şapkası, Disney World'de Frankestein ile poz vermesi gibi... Fotoğraflara göz attığınızda çiftin dünyada dolaşmadık yer bırakmadığını düşünebilirsiniz; ancak Osman hayranlarını kıskandırmak istemiyor. "Çok fazla boş zamanım var gibi görüyor olabilir ama işim yoğun. Gittiğimiz yerlerde ancak 3-4 gün kalabiliyoruz" diyerek öyle başıboş gezmedikleri algısını yaratmaya çalışıyor. Emin olduğumuz iki şey var: Osman'ın güzel sevgilisi sayesinde yarattığı görsel trendin, yeni dahiyane fikirlere ön ayak olması kaçınılmaz. İkincisi; "Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın var."

ELİMDEN TUTUP ÇEKTİ, FİKİR DOĞDU
Murad Osman fotoğrafların çıkış hikâyesini şöyle anlatıyor: "Önceleri gittiğimiz yerlerde, her şeyin fotoğrafını çekip duruyordum. Sevgilim de bana kızıyordu. Bir keresinde ben fotoğraf çekerken elimden tuttu ve beni kendisine doğru çekti. Böyle bir kareden sonra, her kareye sevgilimi koyma fikri doğdu."

ÇEKİMLERİ CEP TELEFONUYLA YAPTI
Film yapımcısı Murad Osman, önceleri fotoğrafları bir turist gibi akıllı cep telefonuyla çekerek telefonundaki uygulamayla düzeltmelerini yaptı. Karelere mümkün olduğunca az teknolojik müdahalede bulundu. Şimdi çekimleri bazen cep telefonu, bazense fotoğraf makinesiyle yapıyor. Murad Osman, "Önemli olan fikir. Teknoloji sadece bir araç" diyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte takip edilen sevgilinin yüzü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN