Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çengelköy’de tarihi direniş

15 Temmuz’daki hain kalkışmada en büyük çatışmalardan birinin yaşandığı Çengelköy, vatan ve demokrasi mücadelesine 18 şehit verdi. Mahallenin muhtarı dahil onlarca kişi de yaralandı

Giriş Tarihi: 26.7.2016
Çengelköy’de tarihi direniş
İstanbul'daki Çengelköy Sabancı Merkezi önünde polisle çatışan cuntacılar, hem sivillere hem de karakol içerisinde kahramanca direnen polislere mermi yağdırdı. Darbe girişiminden geriye polis merkezindeki korkunç mermi izleri ve kahramanca direnen yaralıların hikâyeleri kaldı.

'KAÇMAK YOK. BU VATAN BİZİM'
Hainler hem Kuleli Askeri Lisesi'nden hem de çevre bölgelerden gelen tanklarla Çengelköy'e girdi. FETÖ'cü vatan hainleri, tutuklanan Okul Komutanı Albay Mürsel Çıkrıkçı'nın komutasında silahlarını ledi. O sırada iki vatandaş polis merkezindeydi. Polisler iki kişiyi arka bölüme götürüp güvenliğini sağladıktan sonra hainlerle çarpışmaya başladı. Polise desteğe gelen binlerce kişi de askerlere engel olmaya çalıştı. 18 vatandaşın şehit düştüğü Çengelköy'de yaralananlar o anları SABAH muhabirine anlattı:
Yücel Taşkın: Karakolda görev yapan bir polis memuru, askerin kendisine etmesinden korkmayarak kendisini siper bile etmeden darbecilere doğru ateş etmeye başladı. Vatandaşlara "Kaçmak yok! Bu vatan bizim. Savunun vatanınızı" diye bağırdı. Tüylerim diken diken olmuştu. O polis bizi öylesine cesaretlendirdi ki o an şehit olmayı canı gönülden istedim.
Mehmet Katip: Vatan haini darbeciler, gözümün önünde elinde bayrağıyla karşılarına dikilen bir vatandaşı göğsünden vurdu. Onu görünce gözlerimden yaş geldi ama hiç korkmadım.
Selim Ay: Hainler bize mermi yağdırdığında kaçan bir tek kişi görmedim. Çengelköy, vatandaşıyla polisiyle büyük bir kahramanlık örneği gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çengelköy’de tarihi direniş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN