Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Önce Türkçe’ye Turkuvaz katkısı

Giriş Tarihi: 30.4.2019
‘Önce Türkçe’ye Turkuvaz katkısı
Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile TRT Genel Müdürlüğü, bazı özel televizyonların haber spikerleri iş birliğinde öğretmenlere yönelik "Önce Türkçe" projesini başlatıyor.
atv ve aHaber spikerlerinden Cem Öğretir ve Cansu Canan Özgen'in de aktif olarak katılacağı proje 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, yeterliklerinin artırılmasını amaçlıyor. Türkçenin söyleniş kuralları, etkili iletişim, beden dili ve diksiyon başlıklarında gerçekleştirilecek eğitimlerle birlikte 2 yıl içerisinde başta edebiyat öğretmenleri olmak üzere toplamda 400 bin öğretmene ulaşılması hedefleniyor.
MEB Şûra Salonu'nda gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkçe'nin uygarlığın kilit taşı olduğuna dikkati çekerek, "Cumhuriyet tarihinde üç kere teşebbüs edilmesine rağmen henüz gerçekleştirilemeyen Türkçe'nin Söz Varlığı Projesi'nin bir yıl içinde tamamlanması konusunda hedeflerimiz var. Toplumun tüm fertleri için kelimelerin ne şekilde kullanılacağı konusunda çok kapsamlı bir projeden söz ediyoruz" dedi. Bakan Selçuk, projede 100 bin kişinin üzerinde uzman bir grubun çalıştığını söyledi.
atv Haber spikeri Cem Öğretir de, "Dil ölürse millet ölür. Dilimizi yaşatmalı ve Türkçeyi düzgün kullanmalıyız" ifadelerini kullandı. aHaber spikeri Cansu Canan Özgen ise, "Bu projenin içinde yer almak bizler için ayrı bir onur. Projenin sonuçlarının muazzam olacağını umuyorum" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Önce Türkçe’ye Turkuvaz katkısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN