Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancıya konut satışında bürokrasinin azaltılması gerektiğini söyleyen ’nın patronu , “100 bin dolarlık konut alan yabancı, tek bir kuruma müracaat etsin, işi noterde çözelim” dedi

'deki konut stokunun eritilmesi için inşaat sektörü yeni formüller üzerinde çalışıyor. Sektörün önemli oyuncularından Yönetim Kurulu Başkanı da yabancıya konut satışıyla ilgili farklı bir model önerdi. Türkiye'ye konut almak için gelen yabancı yatırımcıların önündeki bürokratik engellerin kaldırılmasını isteyen Yılmaz, "Buraya gelen yatırımcı, oturum izni almak için 40 kapı çalıp 40 yere para ödüyor, danışmanlar tutuyor. Belki de geldiğine geleceğine bin pişman oluyor. 100 bin dolarlık konut alan yabancı, tek bir kuruma müracaat etsin, işi noterde çözelim. Bürokrasi konusunda Sayın Cumhurbaşkanımız da hassasiyetlerini çok defa dile getirdi. Yeni sistemde o bürokrasinin de azalacağına yürekten inanıyorum" dedi.

ŞART ESNETİLSİN
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un konut sektörü için büyük bir şans olduğuna vurgu yapan Yılmaz, "Yabancı yatırımcıya '1 milyon dolarlık konut al, sana vatandaşlık vereyim' diyoruz. Muhtemelen bu kişinin kendi ülkesinde minimum 5 milyon dolarlık bir serveti vardır. 5 milyon dolar da bugünün şartlarında hatırı sayılır bir paradır. Bu kadar sermayeye sahip biri, dünyanın her yerine gidebilir. Bizim daha rekabetçi hareket etmemiz lazım ki, bu parayı Türkiye'ye çekebilelim" diye konuştu. Yılmaz, konut alana vatandaşlık veren ülkelerin şartlarını hatırlatarak, rakamın indirilmesini istedi.

BÜROKRASİ KALKSIN
Yılmaz, yabancıya konut satışında bürokrasiyi kaldırıp, şartları esnetilmesini istedi.

1 MİLYON $ YATIRANA VATANDAŞLIK VERİLİYOR
Türkiye, geçen yıl çıkarılan yasayla en az 2 milyon dolar tutarında sabit sermaye yatırımı gerçekleştiren veya en az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı, tapu kayıtlarına 3 yıl satılmaması şerhi koyulmak şartı ile satın alan yabancılara, Bakanlar Kurulu kararı ile vatandaşlık vermeye başlamıştı. Önümüzdeki dönemde Nişantaşı ile Çekmeköy olmak üzere çok büyük iki projeye başlayacaklarını anlatan Yılmaz, "Bu yatırıma başladığımız zaman hem Avrupa'da hem Körfez bölgesinde ofisler açmayı planlıyoruz. Şu anda Türkiye'deki konut fiyatları inanılmaz ucuz. Buradaki fırsatı iyi anlatıyor olmamız lazım" dedi. Yılmaz, Emlak Bankası modelinin de Türkiye'nin önünü açacağını kaydetti.

BEŞ YILDA 30 MİLYAR DOLAR
Bürokrasinin azaltılması durumunda satışın artacağını söyleyen Yılmaz, şöyle konuştu: "Cari açığın yarısını yabancıya konut satışından çıkarırız. En kötü ihtimalle 2-3 yıl içerisinde yabancıya satış cirosunu 15-20 milyar dolar, beş yılda da 30 milyar dolara çıkarmamız lazım."

ABD 153 MİLYAR DOLAR ELDE ETTİ
Başka ülkelerde bu sürecin daha az maliyetli ve bürokrasiden uzak yönetildiğine dikkat çeken Yılmaz, ABD'nin geçen yıl yabancılara 284 bin adet konut sattığını ve 153 milyar dolarlık gelir elde ettiğini aktardı. Yılmaz "İspanya'da her 10 konuttan birini yabancıya satıyorlar" diye konuştu.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN