Sömestir tatilinde 14 yaşındaki oğlum kayağa gitmek istiyor. Sakatlanmasından çok korkuyorum. Bana bu konuda ne önerirsiniz? M.K./İstanbul
Amerikan Ortopedik Cerrahlar Akademisi; kayak, snowboard gibi kış sporları ile ilgili yeni önerilerini yayınladı:

KAYAKtan ÖNCE ISININ
Dışarı çıkmadan önce fırtına, ani ısı düşüşleri, buzlanma, ağır yağış riski ile ilgili bilgi alın.
Su ve rüzgara dayanıklı giysiler tercih edin. Kar gözlüğünü ve kaskı unutmayın.
Arkadaşınızla veya bir aile üyesiyle birlikte spor yapın. Nerede kayak yapacağınızı bildirin. Cep telefonunuz yanınızda olsun.
Kas, tendon ve lif hasarını önlemek için spor öncesi ısınmaya vakit ayırın.
Aktivite boyunca bol su için.
Birkaç gün önceden hafif egzersizlerle vücudunuzu hazırlayın. 50 yaş üzerindeyseniz, hekiminize danışın.
Yorulduğunuz zaman ara verin. Herhangi bir uzuvda his kaybı, karıncalanma, hareket kısıtlılığı oluşursa, doktora gidin.

İDRAR KAÇIRMAYA BOTOKS DESTEĞİ
İki yıldır idrar kaçırıyorum. Doktorum botoks önerdi. Botoksun bununla ne ilgisi var? M.K./Muş
İdrar kaçırma; mesane enfeksiyonları, mesane taşları, prostat büyümesi ve bazı ameliyatlar dahil olmak üzere pek çok nedene bağlı gelişebiliyor. Hamilelik veya menopoz sonrasında da mesaneyi kontrol eden kas gevşediğinden idrar kaçırma oluşabiliyor. İdrar kaçırmanın tipi, tanıda önemlidir. Bu da idrar kültürü, sistoskopi, ürodinami gibi tetkiklerle anlaşılabilir. Tedavide sebebe göre egzersizler, ilaç tedavileri, ameliyatlar uygulanabiliyor. Son yıllarda botoks da mesane kasında geçici gevşeme sağlayıp bu konuda kullanılıyor. Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi de bu yöntemi onayladı.

UYUYAMAYAN ALKOL ALMASIN
Üç-dört aydır uyumak için alkol alıyorum ama gecenin ortasında uyanıyorum. Neden? H.F./Ankara
Son dönemde bu konuda yapılan 27 araştırma tekrar incelendi. Sonuçta, alkol uykuya dalmanızı kolaylaştırsa da, uyku kalitenizi azaltıyor. Derin uyku fazı, uykuya daldıktan ortalama 90 dakika sonra oluşuyor. Alkol ise derin uykuyu bozarak uyuduktan birkaç saat sonra uyanma veya solunum güçlüğü yaratıyor. Gündüz yorgunluk ve konsantrasyon güçlüğü de görülüyor. Sürekli uykusuzluk yaşıyorsanız uzmana başvurun. Yatmadan önce alkol, kafein ve sigaradan uzak durun. Oda ısısı ve yatma saatlerinizi düzenleyin.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN