Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Masaya otururken 'Oh, şimdi biraz rahatladım' dedi. Bugüne kadar çoğu çocuk 500 bin kişinin ziyaret ettiği Türkiye'nin tek bilim merkezi konumundaki Deneme Bilim Merkezi Vakfı'nın Başkanı Şerif Kaynar, az önce bir toplantıdan çıkmıştı ve bir sponsordan aldıkları paranın vakfın bir ayını daha rahatlattığı için keyifliydi.
O gün, Arçelik'in eski genel müdürü, şu anda ise yeni bir projeyle yeni ufuklara yelken açan Nedim Esgin de bizimleydi. Bilim Merkezi'ne sponsor olan şirketten aldıkları paranın ne kadar olduğunu çok merak etmiştim. Doğrusu burada yazmayacağım ama şirketin büyüklüğü ve destek olunan miktar bir araya geldiğinde öyle komik geldi ki bana.
Şaşırdım. Oysa Şerif Kaynar hiç şaşırmıyordu. Kişisel olarak söylenen miktar kadarını kendi cebinden vakfa bağışlamıştı ama umurunda değildi. Vakıf Başkanı olarak tırnaklarıyla kazıyıp vakfa destekçi bulmaya çalışıyordu ve alışmıştı bu rakamlara.

Hindistan'da
46 tane!
Hüzünlü bir durum. Örneğin Hindistan'da tam 46 tane böyle bilim merkezi var. Avrupa'da ise 1000 tane. Ankara'da 16 metrekarede, Kanada Hükümeti tarafından hibe edilmiş ve sadece 20 ünitesi olan Feza Gürses Bilim Odası'nı saymazsak şayet, Türkiye'de 1 tane var!
Üstelik, önce İTÜ'nün Taşkışla'daki merkez binasının bahçesinde bir binada var olmaya çalıştılar. İTÜ yönetimiyle araları açılınca, kapı dışarı edildiler. Neyse ki sonra Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül onlara destek çıktı ve Fulya'da hemen Polat Towers binasının yanındaki bina Deneme Bilim Merkezi'nin yeni yuvası oldu. Böylece, 120 ünitesinde ayda 10 bin çocuğun bilimle buluşması, küçük deneyler yapması ve hayata bilim penceresinden bakması kesintisiz devam etti.
Deneme Bilim Merkezi, üniversiteden bilim adamları, bir grup gönüllü, hayırsever işadamı ve 14'e yakın şirketin öncülüğünde bilim yolculuğuna çıktı. Şimdi Şerif Kaynar, Nedim Esgin gibi değerli isimleri yönetim kuruluna alarak bir hareket getirmeye ve daha çok çocuğun bilimle buluşmasına uğraşıyor.
Bilim Merkezi'nin içinde yaz okulları açılıyor. Öğrendim ki şu anda yaz okulunun 34 öğrencisi varmış. Nedim Esgin, 'Hiç haberim yoktu. Benim çocuklarım bile gelmiş okulla birlikte" diyor. Çocukların gördüğü sadece buradakilerle sınırlı kalmıyor tabii. Gruplar halinde müzelere gidiyorlar, rasathaneyi de ziyaret ediyorlar ve bizim tüm bunlara kafa yoran tek bir bilim merkezimiz var ama ona da doğru dürüst sahip çıkamıyoruz.
İşte bu nedenle, dilerim şu anda 4 ana sponsoru ve az sayıda küçük sponsoru bulunan Deneme Bilim Merkezi'ne, sosyal sorumluluk projeleriyle isimlerini duyurmaya çalışan şirketler sahip çıkar.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA