Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşadamı Mehmet Pınar Aran, 4 milyonluk Singapur'un fahri konsolosu . Bizi geçtiğimiz gün, Singapur'un atanan ilk büyükelçisi olan Chandra Das ile buluşturdu.
Küçük ama kişi başı geliri 36 bin dolarla refah seviyesi yüksek bir ülke olan Singapur'un Türkiye'ye bakan büyükelçisi bugüne kadar Cenevre'de otururdu. Zaten Singapur'un tüm dünyada sadece 22 ülkede büyükelçiliği var. Gerisi hep belirlenen bazı merkezlerden yürütülüyor.
Yüzde 75'i Çinli nüfusa sahip Singapur'dan yine bir Çinli büyükelçi beklerken Chandra Das'ın Hintli olduğunu görünce önce şaşırdım. Ama tabii sonra Das'tan, ülkedeki Hintli, Endonezyalı ve Malezyalılar'ın azınlık haklarına ne kadar önem verildiğine, parlamentodaki azınlık varlığının çokluğuna dair durumu dinledim.
Peki Singapur bunca zaman sonra neden Türkiye'ye doğrudan büyükelçi atayacak kadar önem veriyor? Büyükelçinin anlattıklarına bakılırsa, Türk ve Singapur havayollarının başlattığı direkt uçuşlar iki ülkeyi birbirine çok yakınlaştırmış. Büyükelçi Das da iş dünyasının önemli temsilcileriyle bir araya gelmek istemiş. Çok da başarılı olmuş. Fahri Konsolos Aran, pek ustaca randevular almayı başarmış. Büyükelçi Das; Mustafa Koç, Ersin Özince, Ahmet Zorlu, Sabancı Holding'in CEO'su Ahmet Dördüncü'nün de aralarında bulunduğu büyük grupların önemli isimleriyle bir araya gelmiş. İTO Başkanı ile de görüşecekmiş. Kendisine Türk işadamlarına ne mesaj verdiğini sordum, sunları söyledi: 'Ülkemize gelin yatırım yapın. Özellikle finansal hizmetlerde çok iyiyiz. Çin'i çok iyi tanıyoruz. Deneyimimizden yararlanın. Singapur'u bölgede yapmak için bir merkez olarak kullanın dedim' mesajı veriyor.
Büyükelçi Das'ın bir özelliği daha var: Kendisi aslen işadamı. Singapur'da diplomatik geçmişi olmasa da bazı kişilere küçük bir eğitimden sonra büyükelçilik görevi veriliyor. Üstelik büyükelçiler bu görevi tamamen gönüllü olarak yapıyor ve karşılığında maaş almıyorlar. Singapur, gönüllü Türkiye Büyükelçisi Das ile iki ülke arasındaki ticaret artsın diye canla başla çalışıyor. Bakalım 400 milyon dolara kadar gerileyen iki ülke arasındaki ticaret hacmi, büyükelçinin kişisel gayretleriyle değişecek mi?

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA