Sınav koordinatörleri Celil Vardar, Oktay Aydın ve Selim Ünsal, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın sonuçlarını geçmiş yıllarla karşılaştırarak değerlendirdiler. Uzmanlar, 180 puan barajını geçemeyen aday sayısının artmasında geçen yıl olduğu gibi Türkçe sorularının etkili olduğunu kaydetti. Geçen yıl Türkçe sorularının genel ortalaması 18 iken, 2013 YGS'de bu 16.8'e kadar düştü. Matematik dersi her yıl öğrencileri zorlarken, bu yıl 2012 YGS'de 6.92 olan net ortalaması 7.5'e yükseldi. Sosyal ve fen netlerinde ise geçen yıllara göre önemli değişiklik olmadı. 2013 YGS sonuçları incelendiğinde öğrencilerin Türkçe dersinde geçen yıllara oranla daha çok zorlanmaya başladıkları, Matematik, Sosyal ve Fen derslerinde ise başarılarını artırdıkları görüldü. Eğitim uzmanları, Türkçe'de sosyal bilimlerde ve fen bilimlerinde görülen düşüşü, bu derslere verilen önemin azalmasına bağladı. Öğrencilerin fazla kitap okumadığı için yorum yapamadığı, internete fazla bağımlı oldukları için karşılaştırma ve muhakeme yapma yeteneklerinin zayıfladığı belirtildi. Matematikte görülen artışın nedeni ise fen ağırlıklı olan okullarda, matematik dersi saatinin fazla olması. 2012 YGS ve 2013 YGS karşılaştırıldığında, 61 bin 36 kişinin neti 0.5'ten küçük olduğu için hesaplanamadı.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN