X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Taşerona kadro!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Taşerona kadro!

  • Giriş Tarihi: 17.11.2012 12:55 Güncelleme Tarihi: 17.11.2012 14:01

Ücret, izin, mesai, kıdem gibi konularda haksızlığa uğrayan taşeron işçilere müjde geliyor. Yeni yasa ile onlar da kadrolu işçilerle aynı haklara kavuşacak.

Hükümet, taşeron işçilerin yüzünü güldürecek düzenleme için düğmeye bastı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ücret, izin, mesai gibi konularda haksızlığa uğrayan taşeron işçilerin sorunlarını çözmek için bir yasa taslağı hazırladı. Hazırlanan taslak, işçi ve işveren sendikalarının görüşüne açıldı. Taslağın yasalaşmasıyla; taşeron işçiler çalıştırıldıkları kurumlardaki diğer işçilerle aynı haklara sahip olacak.

HAKLARINI ALACAK
Daha önce TAKVİM'in gündeme getirdiği çalışmada, tüm firmaları yakından ilgilendiren düzenlemeler var. Taslağa göre; patronlar bir işyerinde sadece asıl işi tamamlayan yan işleri değil, asıl işi de taşeron bir şirkete vererek, taşeron işçi çalıştırabilecek. Yine taslağa göre; patronlar, işçiler arasında dengeyi gözetecek. Yani işveren, aynı işi yapan kendi işçisi ile taşeron işçi arasındaki ücret, mesai, izin gibi özlük haklarını ilgilendiren konularda ayrım yapamayacak. Ayrım yapması halinde, çalıştırdığı taşeron işçiye kendi işçisi muamelesi yapılarak tüm haklarını alması sağlanacak.

KAMUDA 1 MİLYONU AŞTI
Türkiye'de hem kamuda hem de özel sektörde taşeron işçi çalıştırılması çok yaygın. Halen, kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin sayısı 1 milyonu aşmış durumda. Yapılacak düzenleme, özel ve kamu taşeronlarını kapsayacak. Taslak kamu taşeronlarını da ilgilendireceği için artık devlette, düşük maaşla hemşire, hastabakıcı, röntgenci çalıştırılamayacak. O hastanede çalışan hemşire, hastabakıcı ne maaş alıyorsa, taşeron işçiye de aynısı verilecek. Çalışma süresi, izin, mesai hakları ile kıdem tazminatı aynı şekilde işletilecek. Kıdem tazminatlarını devlet üstlenecek.

kalan karakter 1000

Konyali Konyali

Bu kadro elinde sonunda gelirde ama tahminimce hükümet değişince

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır1
cevapla 13.04.2016 17:44
mehmet mehmet

çok güzel bi çözüm bence

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır6
cevapla 10.04.2016 22:40
yakup avsar yakup avsar

kadro falan hıkaye taserönun ısmı degıstı ahmet mehmet tı sımdı devlet oldu bır ısım degıskıgı ıcılnmı ınsanları kandırdılar herkes ayvayı yedı herkese yalan soyledıler

Aynı Görüşte misiniz?
evet33
hayır2
cevapla 28.03.2016 11:37
ferdi ferdi

arkadaşlar bu kadronun adı kadro değildir şirket köleliği bitip devlet köleliğinin başlangıcıdır rabbimden dileğim ve duam var olan ekmeğimizden de olmamamızdır rabbim yardımcımız olsun allaha emanet olun...

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır0
cevapla 28.03.2016 06:09
pelin pelin

oturn kpss hazırlanın hak edin

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır48
cevapla 27.03.2016 19:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.