5 günlük hava durumu
17 Kasım 2012, Cumartesi

Taşerona kadro!

  • Giriş Tarihi : 17.11.2012 12:55:37
  • Güncelleme Tarihi : 17.11.2012 14:01:47
Taşerona kadro!
Haberi Dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Ücret, izin, mesai, kıdem gibi konularda haksızlığa uğrayan taşeron işçilere müjde geliyor. Yeni yasa ile onlar da kadrolu işçilerle aynı haklara kavuşacak.

Hükümet, taşeron işçilerin yüzünü güldürecek düzenleme için düğmeye bastı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ücret, izin, mesai gibi konularda haksızlığa uğrayan taşeron işçilerin sorunlarını çözmek için bir yasa taslağı hazırladı. Hazırlanan taslak, işçi ve işveren sendikalarının görüşüne açıldı. Taslağın yasalaşmasıyla; taşeron işçiler çalıştırıldıkları kurumlardaki diğer işçilerle aynı haklara sahip olacak.

HAKLARINI ALACAK
Daha önce TAKVİM'in gündeme getirdiği çalışmada, tüm firmaları yakından ilgilendiren düzenlemeler var. Taslağa göre; patronlar bir işyerinde sadece asıl işi tamamlayan yan işleri değil, asıl işi de taşeron bir şirkete vererek, taşeron işçi çalıştırabilecek. Yine taslağa göre; patronlar, işçiler arasında dengeyi gözetecek. Yani işveren, aynı işi yapan kendi işçisi ile taşeron işçi arasındaki ücret, mesai, izin gibi özlük haklarını ilgilendiren konularda ayrım yapamayacak. Ayrım yapması halinde, çalıştırdığı taşeron işçiye kendi işçisi muamelesi yapılarak tüm haklarını alması sağlanacak.

KAMUDA 1 MİLYONU AŞTI
Türkiye'de hem kamuda hem de özel sektörde taşeron işçi çalıştırılması çok yaygın. Halen, kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin sayısı 1 milyonu aşmış durumda. Yapılacak düzenleme, özel ve kamu taşeronlarını kapsayacak. Taslak kamu taşeronlarını da ilgilendireceği için artık devlette, düşük maaşla hemşire, hastabakıcı, röntgenci çalıştırılamayacak. O hastanede çalışan hemşire, hastabakıcı ne maaş alıyorsa, taşeron işçiye de aynısı verilecek. Çalışma süresi, izin, mesai hakları ile kıdem tazminatı aynı şekilde işletilecek. Kıdem tazminatlarını devlet üstlenecek.

kalan karakter 1000

zamanzsız zamanzsız

ben sennelerdir taşoron calışıyorum bunlar kandırmaca bir şey olucağı yok

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 22.10.2014 13:40
- -

TAŞERONA HAYIR

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 13.09.2014 14:02
hayrettin yildirim hayrettin yildirim

yillardir belediyeye hizmet veriyorum daş oranda katro isdiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 03.12.2014 22:14
taseronn taseronn

belediyenin kendi sirketinde resmi araclarıyla gorev yapmaktayız..bizim durumumuz ne olur aceba ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.04.2014 21:18
muazalı muazalı

arkadaşlar sözde bu ay nisan ayı içerisinde bu sorun kökten çözülecek bizde artık eşit işe eşit ücret sendikal haklar v.s istiyoruz yeter artık....

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 09.04.2014 15:35
hüseyin hüseyin

bu nedir ALLAH aşkına yıllardır aynı şeyler taşeronun halini kendisi bilir vergiden düşmedi bari maaşını iyileştir kadro derecesi ver umarım iyi şeyler olur inşallah

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 23.01.2014 23:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.