X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Taşerona kadro!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Taşerona kadro!

  • Giriş Tarihi: 17.11.2012 12:55 Güncelleme Tarihi: 17.11.2012 14:01

Ücret, izin, mesai, kıdem gibi konularda haksızlığa uğrayan taşeron işçilere müjde geliyor. Yeni yasa ile onlar da kadrolu işçilerle aynı haklara kavuşacak.

Hükümet, taşeron işçilerin yüzünü güldürecek düzenleme için düğmeye bastı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ücret, izin, mesai gibi konularda haksızlığa uğrayan taşeron işçilerin sorunlarını çözmek için bir yasa taslağı hazırladı. Hazırlanan taslak, işçi ve işveren sendikalarının görüşüne açıldı. Taslağın yasalaşmasıyla; taşeron işçiler çalıştırıldıkları kurumlardaki diğer işçilerle aynı haklara sahip olacak.

HAKLARINI ALACAK
Daha önce TAKVİM'in gündeme getirdiği çalışmada, tüm firmaları yakından ilgilendiren düzenlemeler var. Taslağa göre; patronlar bir işyerinde sadece asıl işi tamamlayan yan işleri değil, asıl işi de taşeron bir şirkete vererek, taşeron işçi çalıştırabilecek. Yine taslağa göre; patronlar, işçiler arasında dengeyi gözetecek. Yani işveren, aynı işi yapan kendi işçisi ile taşeron işçi arasındaki ücret, mesai, izin gibi özlük haklarını ilgilendiren konularda ayrım yapamayacak. Ayrım yapması halinde, çalıştırdığı taşeron işçiye kendi işçisi muamelesi yapılarak tüm haklarını alması sağlanacak.

KAMUDA 1 MİLYONU AŞTI
Türkiye'de hem kamuda hem de özel sektörde taşeron işçi çalıştırılması çok yaygın. Halen, kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin sayısı 1 milyonu aşmış durumda. Yapılacak düzenleme, özel ve kamu taşeronlarını kapsayacak. Taslak kamu taşeronlarını da ilgilendireceği için artık devlette, düşük maaşla hemşire, hastabakıcı, röntgenci çalıştırılamayacak. O hastanede çalışan hemşire, hastabakıcı ne maaş alıyorsa, taşeron işçiye de aynısı verilecek. Çalışma süresi, izin, mesai hakları ile kıdem tazminatı aynı şekilde işletilecek. Kıdem tazminatlarını devlet üstlenecek.

kalan karakter 1000

mete mete

ben devlet üniversitesinde resmi araç kullanıyorum hizmet alımı olarak çalıştırılıyorum bizlere kadro verilecek mi asıl işi biz yapıyormuyuz sadece asıl işi yapanlara kadro verileceği için bilgi istirorum lütfen bilenler yorum yazsın ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.11.2015 19:30
Üniversite Mezunu İşsizler Üniversite Mezunu İşsizler

Memur veya işçi kadrolarına alımlar KPSS ile olsun ki ;
torpilin, yandaşçılığın, akrabacılığın esamesi bile okunmasın.
2,5 milyon işsiz insanımız var ; unutulmasın, gözardı edilmesin. ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır5
cevapla 08.09.2015 22:26
çimen çimen

bence sabırlı olun her şeyin birzamanı vardır. onlar söz verdilermi yaparlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır22
cevapla 24.06.2015 18:45
taşeron taşeron

Arkadaşlar calışmayın bende taşeron işçisiyim bu seçimde verilmezse bu şekilde üç kuruşa hakkımızı yiyenlere hamalık yapacağıma giderim özel söktör de daha iyi maaşla fazla calışır yaparım çünkü devletimiz bize sahip çıkmıyor ben niye çıkayım işsizlik oranlarını çoğaltın bu hükümet kadro vermez vermiyecekte karar sizin bu benim fikrim

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır11
cevapla 16.04.2015 23:52
saglikci saglikci

Sizde inandiniz bi sey olacak hic bir sey degismeyecek

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır11
cevapla 25.01.2015 00:08

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.