Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AMATEM

Alkol ve uyuşturucu bağımlılarının tedavisinden sorumlu kamu kuruluşu.

AMATEM ülkemizin alkol ve madde bağımlılığı tedavisi ve araştırmaları konusunda en büyük resmi psikiyatri birimidir.

1983 yılından itibaren alkol ve madde bağımlılarına yönelik tedavi hizmeti veren ve bu konuda araştırmalar yapan bir merkez olan AMATEM(Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi), Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin içinde ayrı binada bulunan bir servisidir ve AMATEM'e sadece alkol veya madde kullanım sorunları olanlar kabul edilmektedir.

AMATEM' de zorunlu değil, gönüllü olarak başvuranlara yönelik bir hizmet sunulmaktadır. Bu nedenle polikliniklere başvuru sırasında kişilerin alkol veya madde kullanmamış olması veya alkol-madde etkisinde olmaması ve kendi isteğiyle tedaviye karar verdiğini bildirmesi önemlidir.

Yatırılarak tedaviye gerek olmayan hastalar Ayakta Tedavi Ünitesinde izlenmektedir. Yatırılan hastalar öncelikle, arındırma (detoksifikasyon) aşamasından geçirilmektedir. Bu 7-10 gün süren aşamada kişi maddenin etkisinden kurtulmaktadır. Bu dönem içinde gerçekten motive olan, servis kurallarına uyum sağlayan, ruhsal tedaviden yarar görecek hastalar, Bağımlılık Tedavi Ünitesi'ne alınmaktadır. Bağımlılık Tedavi Ünitesi'nde 28 günlük sosyal ve ruhsal tedavi uygulanmaktadır. Tedavinin bu aşamalarını bitiren hastalar da haftalık izleme tedavileri ile kontrol sağlanmaktadır.

AMATEM'in alkol ve madde bağımlılığını önleme amacıyla öğrencilere, ailelere ve hekimlere yönelik eğitim programları vardır. Konferanslar ve broşürler ile önleme çalışmaları da sürdürülmektedir.
BİZE ULAŞIN