Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Chelsea

Chelsea FC, 10 Mart 1905'te Fulham Road'un karşısındaki The Rising Sun adlı bir barda kuruldu ve kısa süre sonra da lige girmeyi başardı. 1915'e kadar çok bir başarı gösteremediyse de, 1915 yılında FA Cup Finali'ne kaldı; ancak Sheffield United'a elenerek çok yaklaştığı bu kupayı alamadı. Kulüp büyük oyuncuları getirerek adından söz ettirmeyi başarsa daiki savaş arası dönemde pek etkili olamadı.

Giriş Tarihi: 21.04.2013 14:04 Güncelleme Tarihi: 26.01.2018 11:04
Aslında her şey 1896'da başlamıştı.

Müteşebbis Henry Augustus Mears, kardeşi Joseph ile Batı Londra'daki bir atletizm pistini satın almıştı. Futbola pek meraklı olan kardeşler rüyalarının peşinden koşmak için bir önceki malikin vefatını bekliyordu.

Beklenen ölüm 1904'te gerçeklemiş, Stamford Bridge'in sahipleri hemen Fulham'ın kapısını çalmıştı. Fakat beklemedikleri bir cevapla karşılaşmışlardı. Sonradan Arsenal'in başına geçecek başkan Henry Norris'in olumsuz yanıtından sonra bir ara panikleyen biraderler acaba diyor, araziyi bir nakliye şirketine satmayı düşünüyordu.

Bu satışa ısrarla karşı çıkan Fred Parker ile Mears bir gün çimlerde yürüyüşe çıkmıştı. Derken zengin işadamının köpeği arkadan gelmiş, Parker'ın bacağına yapışmıştı. Talihsiz adam çorabını sıyırdığında boşalan kanla Mears'a doğru haykırmıştı: "Senin aptal köpeğin beni ısırdı, bak!"

Gelen cevap hayli ilginçti: "İskoç Teriyer önce ısırır, sonra havlar!" Canı yanan Parker, kahkaha atmaya başlamış, patronunun soğukkanlılığına takılmıştı. "Hemen doktora git" diyen Mears, çalışanıyla ertesi gün sabah dokuzda toplantıda buluşacaklarını müjdelemişti. Hemen akabinde, Anfield, Celtic Park, Ibrox, Goodison Park, Highbury, Hampden Park, White Hart Lane, White Hart Lane gibi statlara imza atan Ada'nın bir numaralı mimarı Archibald Leitch görevlendirilmişti.

Resmî olarak 10 Mart 1905'te kurulan kulüp, Kensington, Londra, Stamford Bridge adlarını tartışmış, Chelsea'de karar kılmış, mıntıkanın lordunun renkleri seçilmişti. 29 Mayıs 1905'teki genel kurulda, Parker'ın yaptığı etkili konuşmayla lig sistemine kabul edilen Maviler, sonbaharda ikinci kümeden yoluna başlamıştı.

Villas-Boas'ın kovulmasıyla bugünlerde manşetleri süsleyen, dünyanın en zengin adamlarından Roman Abramovich'in takımının öyküsünün ilk sayfası tam 107 yıl önce yazılmıştı.

Peki ya Mears'ın köpeği Parker'ı ısırmasaydı...

Başarıları
Chelsea, Batı Londra merkezli İngiliz futbol kulübü. 1905'te kurulan kulüp İngiltere Premier Ligi'nde oynuyor ve tarihi boyunca İngiliz liglerinde üst sıralarda yer aldı. Dört kez İngiltere şampiyonu olan Chelsea, altı kez FA Kupası, dört kez Lig Kupası'nı müzesine götürdü. Kulüp, iki kere de UEFA Kupa Galiplerı Kupası'nı ve bir kez de UEFA Şampiyonlar Ligi'ni kazanarak Avrupa'da başarılı bir tablo sergiledi.

Chelsea ilk önemli başarısını 1955'te lig şampiyonu olarak gösterdi. 1960 ve 1970'lerde bir çok kupa kazanan kulüp, 1997'ye kadar başka önemli bir başarı gösteremedi. Son on yıl, kulüp tarihinin en başarılı dönemi oldu. 2005 ve 2006 yılında lig şampiyonluğunu elde eden kulüp en son ki lig şampiyonluğunu 2010 yılında hem lig şampiyonluğunu hem de lig kupasını kazanarak çifte zafer yaşadı.En son ve en büyük başarısı ise 2012 yılında avrupa şampiyonluğunu kazanarak yaşadı.Amblem

Kuruluşundan bu yana Chelsea, 4 farklı amblem kullandı. 1905 yılında oluşturulan ilk amblem, bir memurdan ve kulübün isminden ibaretti. Kulübün eski lakabı olan The Pensioners (Memurlar), bu amblem sebebiyle takılmıştı. 1953 yılına kadar kullanılan bu ilk amblem, Chelsea formasında bulunmamaktaydı. Ted Drake'nin 1952 yılında kulübü modernleştirmek için attığı adımlardan biri de amblemi değiştirmek oldu. Bir yıl süresince amblem, sadece kulübün isminin baş harflerini belirten C.FC oldu. 1953 yılında amblem, arkasına bakan ve elinde bir değnek tutan mavi aslan olarak değiştirildi. Amblem ayrıca üç kırmızı gül, İngiltere'yi sembolize etmesi için, ve iki futbol topu içeriyordu. 1960'ların başında bu amblem, kulübün formalarında kullanılmaya başladı.

1986 yılında, kulübün yeni sahiplerinin isteğiyle, amblem tekrar değişti. Bu amblemde kullanılan aslan, daha doğal görünümlü ve sarı renkteydi. Amblemde, kulübün baş harfleri olan C.FC bulunuyordu. 3. amblem 19 yıl boyunca, küçük renk değişiklikleri haricinde, değiştirilmeden kullanıldı. 2005 yılında kulübün, 100. yılını kutlaması, yönetim değişikliği ve taraftarların istekleri doğrultusunda yeni bir amblem oluşturuldu. Bu amblem, 2. amblemde bulunan arkasına bakan ve elinde bir değnek tutan mavi aslan biraz değiştirilip, altın rengi ve beyaz tonları eklenerek elde edilmiştir.
SON DAKİKA