Silahlara vedanın ev sahibi Barzani

PKK'nın silah bırakmasının yöntem ve koşulları Erbil'de yapılacak toplantıda şekillenecek. Silahı bırakan PKK'lılara Süleymaniye ve Erbil'e yerleşme ve iş imkânı sağlanacak

Giriş Tarihi: 11.1.2013
Kürt sorunun çözümü için "silahların değil siyasetin konuşması" için yürütülen görüşmelerde gelinen kilit nokta PKK'nın Türkiye'deki silahlı güçlerini geri çekmesi. Bunun için de İmralı'da ikinci perde açılacak. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da aralarında yer aldığı bir heyet Abdullah Öcalan'la yeniden bir araya gelecek. Buradaki görüşmelere paralel olarak Erbil'de, Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Başkanı Mesud Barzani başkanlığında bir toplantı yapılması öngörülüyor. İmralı'ya ikinci ziyaretin ardından düşünülen Erbil sürecinin yol haritası ise şöyle:
Erbil, PKK'nın da içinde yer aldığı bütün tarafları yuvarlak masa etrafında toplayacak zemin oluşturulacak.
İlk adımda Türkiye içindeki silahlı güçler çekilerek, süresiz ateşkes ilanı için kanaat önderlerinin de içinde yer aldığı bir heyet devreye girecek.
Kandil'deki 18 noktadaki PKK kampları boşaltılarak bu bölgelerde güvenlik muhafız alayları yerleştirilecek.
Silahlı kanadının dağdan indirilmesi için yasal güvence talebine karşılık Kürt yönetimi İran KDP modelini ortaya koyacak. Buna gore, silahlarını bırakan örgüt mensuplarına Süleymaniye ve Erbil'de oturum hakkı verilecek. Aynı zamanda geçimlerini sağlayabilmeleri için iş imkanı tanınacak. İran KDP'si 1991'de eylemsizlik kararı almış ardından da ağır silahlarını bırakmıştı. Örgüt, 22 yıldır silahlı olmasına karşın eylem yapmıyor.
Habur olayı ile birlikte kesintiye uğrayan Mahmur Kampı Projesi de yeniden gündeme alınacak.

KANDİL'E BİLGİ VERİLDİ
İmralı görüşmelerini kamuoyu ile paylaşan BDP'nin, Öcalan'ın Kandil'e yönelik mesajlarını da yazılı olarak ilettiği belirtiliyor. Ayrıca, Barzani'nin partisi KDP yöneticileri ile de sürecin paylaşıldığı öğrenildi. Yeni sürecin en önemli ayağını 4'üncü yargı paketi oluşturuyor. Adalet Bakanlığı'nın bazı bakanların itirazlarını dikkate alarak yeni formüller ürettiği, propaganda ve terör faaliyeti arasındaki bağların açıkça gösterildiği belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silahlara vedanın ev sahibi Barzani
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN