Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan: Dolu tarafı görmeliyiz

Meclis'teki resepsiyonda BDP'li vekillerle sohbet eden Başbakan Erdoğan paketle ilgili "Boş tarafı değil dolu tarafı görmeliyiz"dedi

TBMM'nin yeni yasama yılının başlaması dolayısıyla verilen resepsiyona devletin zirvesinin "birlik" görüntüsü damgasını vurdu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Tayyip Erdoğan eşleriyle birlikte gazetecileri el sallayarak selamladı. Resepsiyonun en çarpıcı diyaloğu Başbakan Erdoğan ile BDP'li milletvekilleri arasında gelişti. Erdoğan resepsiyon salonunda BDP milletvekilleri Sırrı Sakık ve Hasip Kaplan ile karşılaştı. Ayak üstü yapılan sohbette demokratikleşme paketi konuşulurken, Sakık'ın demokratikleşme paketini hatırlatarak, "Pakete hem yergilerimiz var hem övgülerimiz var", Kaplan'ın da "İleride daha rahat konuşmamız gereken bir iki konu daha var" sözleri üzerine Erdoğan "En orta yolu bulan açıklamayı, boş tarafı değil dolu tarafı görmeliyiz" dedi.

GÜL: UNUTURSAM ÖKSÜR

Erdoğan'ın bu sözleri üzerine Kaplan da bardağın yüzde 10'u dolu olsa bile yüzde 90'ı anlatmanın zor olduğunu söyledi. Sırrı Sakık da herkesin nefesini tutarak paketi beklediğini ifade ederek, "Onlarca, binlerce insan içerde. Böyle bir beklenti vardı. Yerel yönetimlerle ilgili değişiklikle alakalı bir beklenti de vardı" dedi. Resepsiyonda Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı arasında geçen diyalog da dikkat çekti. Dün Gül'ü Meclis'in açılışında karşılayan ve konuşmasını yaptığı Genel Kurul'da kendisine eşlik eden Bahçekapılı'nın oturmak için Gül'den onay gelmemesi halinde tüm konuşmayı ayakta dinlemesi gerekecekti. Ancak Gül, Bahçekapılı'ya konuşmasına başlarken oturabileceğini söylemişti. Gül bu durumu resepsiyonda şu sözlerle özetledi: "(Bahçekapılı'ya) Unutursam öksür, bana haber ver, dedim. Neyse ona gerek kalmadan ben hatırladım."

'DEMOKRATİKLEŞMEYİ TOPTAN YAPMIŞIZ'
Resepsiyona kuvvet komutanlarının tamamı katıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel eşi rahatsız olduğu için resepsiyona tek başına katılırken, Özel basın mensuplarının Sivas'ta düşen uçağa ilişkin sorusuna, "Çok biyonik bir ordumuz var. Pilotlarımıza güveniyorum, her dakika her saat semalarımızda 25-30 savaş uçağımız uçuyor. Gerekli tahkikat başlatıldı. Kaza tabii ki oluyor, kara yolunda da oluyor, olmuyor mu? TSK'nın en şeffaf dönemini yaşıyoruz. En ufak bir durumda, gelişmede kamuoyunu bilgilendiriyoruz. Biz Türk Silahlı Kuvvetleri olarak demokratikleşmeyi toptan yapmışız" diye konuştu. Sınır ihlalleri konusunda da tedbirleri aldıklarını anlatan Özel, "Çok kalabalık şekilde geliyorlar, 1000- 1500 kişi. Bunlar tabii ki içeriden de yardım alıyor" karşılığını verdi. ABD Büyükelçisi Ricciardone resepsiyona eşiyle katıldı.

MECLİS'TE NİYE OLMASIN?
MHP lideri Devlet Bahçeli ise demokratikleşme paketinde türban serbestliği getiren düzenlemeye ilişkin soru üzerine "Tartışma bitmiş vaziyette... Köşk'te var. Başbakanlık'ta var. Meclis'te niye olmasın" dedi.

EŞİNİ MECLİS'TE İLK KEZ DİNLEDİ
TBMM'nin 24. Dönem 4. yasama yılının açılışı dün gerçekleşti. İlk tören, saat 14.00'te TBMM Atatürk Anıtı'nda yapıldı. TBMM Genel Kurulu ise saat 15.00'te toplandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül de ilk kez eşinin konuşmasını Meclis'te kendisine ayrılan locadan izledi.

BİLİNÇLİ GİRMEDİM
Kılıçdaroğlu, dünkü basın toplantısında 'Demokratikleşme paketinde yer alan Kürtçe eğitime bilinçli olarak mı girmediği'nin sorulması üzerine, "Tabii bilinçli olarak girmedim. Onlar yasa düzenlemesi. Gelince bakacağız daha ortada bir şey yok" yanıtını verdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Dolu tarafı görmeliyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN