Türkiye'nin en iyi haber sitesi

100'den geriye 7'şer sayamayan yandı

Sürücüler yasal sınır içinde alkol alsa da bu testleri başarmadan direksiyon başına geçemeyecek: 100'den geriye 7'şer sayma, parmak-burun testi, düz çizgide yürüme ve dönme, gözleri kapalı ayakta durma

Giriş Tarihi: 5.11.2013
Adli Tıp Kurumu'nun talebi üzerine alkol muayene raporlarına standart getirilmesi için Sağlık Bakanlığı'nca yeni formlar düzenlendi. Kurum tarafından bakanlığa gönderilen talep yazısında sürücülerin alkol veya uyuşturucu madde etkisinde olup olmadığının, bu tesir altında olanların da emniyetli araç kullanıp kullanamayacağının tespitinin önem taşıdığı belirtildi. Sürücülerin 1 promilin üstünde veya 0.3 promilin altında alkollü olması durumunda rapor hazırlanmasında sorun yaşanmadığı ancak vakaların önemli bir bölümünde alkol düzeyi bu aralıkta bulunduğu için güvenli araç kullanıp kullanamayacaklarının tespitinde ek veriye ihtiyaç duyulduğu bildirdi. Bu durumda karar vermeyi kolaylaştıracak en önemli verinin, sürücünün alkol ölçümünü takiben hekim tarafından kısa sürede muayene edilmesi olduğu vurgulandı. Ancak bu muayenenin gerektiği gibi yapılmadığı ve kollluk kuvvetlerince getirilen adli vakaların önemli bir bölümünün "Darp cebir muayenesi" gibi algılandığı belirtilerek, sürücülerin düşünme, algı ve dil gibi beyinsel faaliyetlerin yerinde olup olmadığına bakılması gerektiği belirtildi.

GENELGE YAYIMLANDI

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu'nca talep üzerine yayımlanan genelgede, alkol muayenelerinde standart sağlanması "Alkol Muayene Formu" kullanılması gerektiğini bildirildi. Sağlık kurumlarında kullanılacak alkol muayene formunda, alkol seviyesiyle ilgili bilginin yanı sıra fiziki ve nörolojik muayenede elde edilen bulgular da yer alacak. Fiziki muayenede tansiyon, solunum sayısı, genel durum, bilinç, kooperasyon (işbirliği içinde olup olmadığı), yer, zaman ve kişi ile ilgili oryantasyon, konuşma ve yürüyüş ile ilgili tespitlere yer verilecek. Nörolojik muayenede ise 100'den geriye 7'şer saydırılarak dikkat ve hesaplama becerisi, parmak- burun, ardışık hareketleri yapabilme, gözler açık ve kapalıyken düz çizgide yürüme ve dönme, gözler kapalıyken ayakta dik durma testleri yapılacak. Geriye sayma testi, kişinin eğitim durumu gözetilerek kolaylaştırılabilecek. Bu testler için "yapamadı", "zorlanarak yaptı", "yapabildi", "değerlendirilemedi" şeklinde puanlamaya gidilecek.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100'den geriye 7'şer sayamayan yandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN