Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Google, Türkiye'deki o bölgeyi ilk gösterdi

Çözüm sürecine bir destek de dünya devi arama motoru Google'dan geldi. Abdullah Öcalan'ın kaldığı İmralı Cezaevi'ne sansürü kaldıran Google Earth, artık adanın haritadaki konumunu açık gösteriyor.

Giriş Tarihi: 23.12.2013 14:38 Güncelleme Tarihi: 23.12.2013 17:55
Yakın zamana kadar tüm dünyayı sokak sokak bilgisiyar ekranlarına taşıyan 'Google Earth'ten, Abdullah Öcalan'ın kaldığı cezaevinin de bulunduğu İmralı Adası'na 'tepeden' bakıldığında, sadece bol makilik alan ve beyaz bir örtü görülüyordu. Ada'nın üzerinde bir fotoğraf kutusu vardı ve onu tıklayanların karşısına ise sadece deniz çıkıyordu. 26 Haziran 2009'da yüklenen İmralı'nın sansürlü görüntülerini, AKŞAM 19 Mart 2010'da manşetten duyurdu. Gündem yaratan haberle ilgili uzmanlar, eski başbakanlardan Adnan Menderes, eski Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve yine eski Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın cezalarının infaz edildiği Ada'nın havadan müdahale ya da firara önlem olarak 'sansür'lendiğini savunmuştu.

ÇOK TARTIŞILMIŞTI

İstanbul Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Emrehan İnal, Google'ın uygulamayı kendi başına yapmış olma ihtimalinin olmadığını öne sürmüş, "Türkiye'deki bir kurum ya da Abdullah Öcalan'ın avukatları böyle bir talepte bulunmuş olabilir" demişti. İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Merkezi Başkanı Gökhan Ahi de, Askeri ve Stratejik Bölgeler Kanununu hatırlatıp "Genelkurmay'ın önereceği yerlere Bakanlar Kurulu kararıyla benzer bir uygulama yapılabilir" demişti.

YENİ EKLENEN HARİTADA PERDE KALKTI, AY-YILDIZ GELDİ

3 yıl sonra Google Earht'ten İmralı'ya bakanlar beyaz örtüyle karşılaşmıyor. İmralı Adası'nın dört bir yanı açık ve net şekilde görülüyor. Ada'nın tepesinde beyaz renkli ay-yıldız simgesi dikkat çekiyor.

Kaynak: Akşam
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Google, Türkiye'deki o bölgeyi ilk gösterdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN