Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dışişleri'nden sürpriz büyükelçi kararnamesi

Giriş Tarihi: 7.1.2014

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Yardımcısı Abdurrahman Bilgiç Londra Büyükelçiliği'ne, Milli Güvenlik Kurulu eski Genel Sekreteri Serdar Kılıç Washington'a atandı

Dışişleri Bakanlığı'ndan sürpriz bir büyükelçiler kararnamesi geldi. 2014'ün yılın ilk kararnamesiyle başta Londra, Washington ve Tokyo olmak üzere önemli merkezlere sürpriz atamalar yapıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Dışişleri kökenli Yardımcısı Abdurrahman Bilgiç, Londra Büyükelçiliği'ne atandı. Kararname ile Başbakan Erdoğan'ın Tokyo ziyareti sırasında Tokyo Büyükelçisi de değişti. Tokyo Büyükelçisi, Milli Güvenlik Kurulu eski Genel Sekreteri Serdar Kılıç'ın yeni görev yeri Washington oldu. Kılıç'ın Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç'ın amcası olduğu belirtildi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, önceki gün atamaları yapılan toplam 12 büyükelçiye yeni görevlerini tebliğ etti. Listede en sürpriz adım Abdurrahman Bilgiç'in ataması oldu. Daha önce Tokyo Büyükelçiliği görevinden MİT Müsteşar Yardımcılığına getirilen Bilgiç, bu kararname ile yeniden Dışişleri'ne dönmüş oldu. Bakan Davutoğlu Bilgiç'e yeni görev tebliğini "Kurumunuza tekrar hoş geldiniz, hayırlı olsun" sözleri ile yaptı. Washington'da 2010'dan bu yana görev yapan Namık Tan'ın yerine ise Tokyo Büyükelçisi Kılıç getirildi. Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ise kararname ile merkeze alındı. Tan'ın Dışişleri Bakanlığı'nda görev alacağı belirtiliyor. Bakan Davutoğlu Musul Başkonsolosluğu ve Kahire Büyükelçiliği gibi zor görevleri tamamlayan ve Kahire'den geçtiğimiz ay dönen Hüseyin Avni Botsalı'yı Paris'te bulunan UNESCO Daimi Temsilciliği'ne atadı. Davutoğlu, telefonda Botsalı'nın kızları Derya ve Defne ile de konuştu. Eşi İnci Botsalı'ya "Bugüne kadar hep zor bölgelerde görev yaptınız artık daha rahat ama yine bizim için önemli bir misyona gidiyorsunuz, hayırlı olsun" dedi. Kararname ile Büyükelçi Ahmet Bülent Meriç Türkiye'nin Tokyo Büyükelçiliği görevine getirildi. Edinilen bilgilere göre Bakan Davutoğlu, tebligat için aradığında Meriç'in Japon asıllı Türk vatandaşı eşi Aylin Meriç ile görüştü. Davutoğlu, Aylin Meriç'e "Memleketinizi özlediniz mi?" diye sorarken Meriç de Japonya'yı özlediklerini ancak gidemediklerini söyledi. Davutoğlu, bunun üzerine "O zaman sizi memleketinize gönderiyoruz. Eşiniz Tokyo Büyükelçimiz oluyor hayırlı olsun" sözleri ile müjdeyi verdi. Davutoğlu'nun daha önce özel müşavirliğini yapan ve kritik dönemlerde birlikte çalıştığı Prag Büyükelçisi Cihad Erginay, Bosna Hersek'e atandı. Boşnak kökenli Erginay'a Bakan Davutoğlu, "Geldiğimde Boşnakça konuşmanı istiyorum" şeklinde esprili şekilde yeni atamasını bildirdi.

İKİ KADIN BÜYÜKELÇİ
Yeni büyükelçiler kararnamesi ile Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil, Paris Büyükelçisi oldu. Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu'nun ise şubat ayında yaş haddinden emekli olacağı öğrenildi. Başbakan Erdoğan Dış Politika Danışmanı Ahmet Necati Bigalı da Türkiye'nin Prag Büyükelçisi oldu. Kararname ile birlikte Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Mehmet Tuğrul Gücük İsviçre Bern'e, Hikmet Renan Şekeroğlu, Mali Bamako'ya, Mehmet Bilir Moritanya Nuakşot'a atandı. Kararnameyle Orta Avrupa Genel Müdür Yardımcısı Aydan Yamancan Litvanya Vilnius'a, Dışişleri Bakanlığı Kültür İşleri Genel Müdür Yardımcısı Esra Demir de Fildişi Abidjan'da görevlendirildi. İki isim de kararname ile ilk kez büyükelçilik görevine getirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri'nden sürpriz büyükelçi kararnamesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN