Erdoğan'dan 3 dönem kuralı açıklaması

Başbakan Erdoğan, parti tüzüğünde yer alan üç dönem kuralıyla ilgili soruya cevap verdi.

Giriş Tarihi: 13.3.2014 01:31 Güncelleme Tarihi: 13.3.2014 02:13
24 TV'de Mustafa Karaalioğlu'nun sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3 dönem kuralıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

PARTİM BİRİNCİ OLMAZSA GENEL BAŞKANLIĞI BIRAKIRIM

AK Parti'nin seçimlerden birinci parti olarak çıkacağını belirten Erdoğan, eğer partisi birinci çıkamayacak olursa genel başkanlığını bırakacağını, aynı davranışı muhalefet liderlerinden beklediğini de sözlerine ekledi.

3 DÖNEM KURALI

Erdoğan, Karaalioğlu'nun sorusu üzerine 3 dönem kuralının ilkesel olarak halen arkasında durduğunu belirtti. Böylelikle genç ve dinamik kadroların iş başına geleceğini söyleyen Başbakan, partide sürekli olarak taze hücrelerin yer almasını arzuladığının altını çizdi.

Başbakan Erdoğan konuyla ilgili şöyle konuştu:

Siyaset insana hizmet için yapılır. Biz bu seçimden birinci parti olarak çıkacağız. Birinci parti olarak çıkmazsak ben genel başkanlık koltuğunda oturmam çekilirim. Aynı şeyi CHP genel başkanı söyleyebilir mi, MHP yıllar yılı partinin başındasın. Sen hep 3. parti olmaya mı razısın. Batıya gelişmiş ülkelere baktığımız zaman siyasetçi başarılı olamıyorsa bırakıp gider. Schröder çok değerli bir dostumdur. Ayrıldığında partisi birinci olamadı diye liderlikten ayrıldı. Partisi bu seçimlerde 2. parti oldu. Hristiyan demokratlarla sosyal demokratlar orada iktidar oluşturdular. Türkiye buna alışmalıdır. Türkiye'de liderler başında olduğu parti birinci olamıyorsa yerini bırakmalıdır. Bunun yakalanması lazımdır.

3. dönemle ilgili konuda biz faniyiz. Faniler bakiler üzerinde söz sahibi olamaz. Biz partiyi kurarken bu teklifi yaptık. 3 dönem görev yapan bir dönem ara versin dedik. Bu yaşı ile de alakalıdır. Bu taze hücrelerin partilerde yer bulmasına imkan verir. İki dönem görev yapanların yerine genç dinamik kadrolar geldi. gençlik ve kadın kollarımız bizi bu konuda sürekli zorluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan 3 dönem kuralı açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN