Başbakan'dan idam açıklaması

Başbakan Erdoğan, cuma namazı çıkışı, son günlerde gerçekleşen çocuk ölümleri sonrası idam cezasının geri gelip gelemeyeceğine dair sorulara cevap verdi.

Giriş Tarihi: 2.5.2014 14:08 Güncelleme Tarihi: 2.5.2014 14:52
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan cuma namazı çıkışı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çocuk cinayetleri nedeniyle idamın geri gelip gelmeyeceğine dair bir soruya Başbakan Erdoğan şöyle cevap verdi: "Yargı ile ilgili Adalet Bakanlığımızın yürüttüğü bir çalışma var. Bu olaylar idamlık olaydır. Ama idam gelmese dahi bu cezaların çok çok ağırlaştırılması konusunda arkadaşlara benim de talimatım var. Ülkemizde Avrupa Birliği''ne giriş süreciyle ilgili idamın kaldırılmasıyla ilgili bizim bir sıkıntımız var. İdam malum sebeplerle bizim ülkemizde yok. Ama ağırlaştırılmış müebbet hapise varabilecek cezalar bizim gündemizdedir.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin "Kimyasal ya da cerrahi olarak hadım edilmeleri şeklinde bir ceza söz konusu olabilir mi" sorusuna ise "Karıştırmayın o işleri, öyle bir şey sözkonusu değil, dediğim gibi cezaların ağırlaşması sözkonusu. Bunun üzerinde arkadaşlar çalışmalarını yapıyorlar. Kanaat olarak söylüyorum, Avrupa Birliği ile ilgili süreç nedeni ile idamların kaldırılmış olması sözkonusu olmamış olsa, bu işin hakkı idamdır. Bu kadar açık. Bunun olmadığı yerde de ağırlaştırılmış müebbet hapistir" şeklinde cevap verdi.


CUMHURBAŞKANI ADAYINI BELİRLEME ÇALIŞMALARI


Erdoğan ''İstişarelerimiz devam ediyor. Bugün Merkez Karar ve Yürütme Kurulu toplantımız var. Orada da değerlendirmelerini yapacağız. Bütün bu değerlendirmelerin yanında bizim kendi bünyemizdeki çalışmalarımız bitti. Biz bir de Türkiye genelinde kamuoyu araştırması ayrıca yapıyoruz. Bunların neticelerini de ayrıca alacağız. Bu neticeleri aldıktan sonra da inşallah partimiz kendi adayını açıklayacak." dedi.

DAR BÖLGE SEÇİM SİSTEMİ


Başbakan Erdoğan, "Seçim sistemlerinin hepsini gözden geçiriyoruz. Bu konuda kendimiz en ideal olanı nedir onun hazırlıkları içerisindeyiz. Mevcut sistem mi olur, daraltılmış mı olur, daraltılmışta yüzde 5 barajı mı olur, yoksa sıfır mı olur veya dar bölge mi olur, bunların hepsini çalıştık, çalışıyoruz ve çalışacağız. Zaten olay Meclis kapanana kadar. 1 yıllık süreç var. Bu sürece kadar bitti bitti, bitmediği takdirde zaten mevcut sistemle yürümek durumundayız." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan idam açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN