Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fazla kiloların düşmanı mantar

Giriş Tarihi: 25.6.2015 16:44
Fazla kiloların düşmanı mantar

Ölümsüzlük mantarı olarak da bilinen nın obeziteye çare olabileceği belirtildi. Uzmanlar, bu besin kaynağının probiyotik görevi gördüğünü söyledi.

Tayvan'da yapılan bir araştırmada, Çin'de yüz yıllardır geleneksel tıpta kullanılan bir mantarın, hayvanlarda şişmanlığı azalttığı tespit edildi. Yayımlanan araştırmaya göre, orijinal adı 'Ganoderma lucidum' olan kırmızı , bağırsaklardaki bakterileri dönüştürebilirken, araştırmacılar, Çin'de yıllardır daha sağlıklı ve uzun yaşama katkı sağladığı belirtilen söz konusu mantarın, gelecekte obezite tedavisinde kullanılabileceğini söyledi.

Chang Gung Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, yüksek yağ içerikli bir diyet uygulanan farelere söz konusu mantardan verildi. İki ay sonra mantarı yemeyen farelerin 42, yiyen farelerin ise 35 gram ağırlığında oldukları belirlendi. Araştırmayı yürüten bilim adamlarının raporunda şu satırlar yer aldı:

FAYDALI BAKTERİLER

"Söz konusu mantar kilo alımının, kronik imflamasyonun ve Tip 2 diyabette inisüline direnişin azaltılmasında probiyotik (tüketildiklerinde sağlık üzerinde olumlu etki yaptıkları düşünülen mikro organizmalar) olarak kullanılabilir."

Araştırmacılar bununla birlikte bulgularının kesinleşmesi için mantarın insanlar üzerinde yeni testlerle denenmesi gerektiğini vurguladı.

SAĞLIKLI BESLENİN

İrlanda'daki Cork Üniversitesi'nden Prof. Colin Hill, araştırmanın sonuçlarını şöyle değerlendirdi: "Çin'de uzun süredir geleneksel tıpta kullanılan bu mantarın obezite ile savaşta etkili olması umut verici. Ancak çok miktarda gazlı içecek birinin yaşadığı sorunların üstesinden bu şekilde gelemezsiniz. Sağlıklı yaşam da bu ölümcül hastalıkla savaşta oldukça önemli."

Kaynak: Takvim

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fazla kiloların düşmanı mantar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN