Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hamilelere kurban eti uyarısı

Giriş Tarihi: 10.9.2015 14:20
Hamilelere kurban eti uyarısı

Türk Ebeler Derneği Başkanı gebeleri uyardı.

Türk Ebeler Derneği Başkanı Nazan Karahan, Kurban Bayramı'nda gebelerin et tüketimine dikkat etmesi ve günlük 150 gramı geçmemeye özen göstermesi gerektiğini belirtti.
Karahan, yaptığı açıklamada, en iyi protein kaynaklarından biri olan kırmızı etin tüketiminin, döneminde bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için önem taşıdığını söyledi.
Kurban Bayramı'nda hamilelere fazla et tüketiminden uzak durmaları uyarısında bulunan Karahan, hayvanın kesiminden etin pişirilmesine kadar hijyen kurallarına uyulmasının, sağlık açısından riskleri en aza indireceğini kaydetti.
Hamilelerin, kurban etlerini buzdolabında 24 saat dinlendikten sonra tüketmesinde yarar olduğunu vurgulayan Karahan, "Bu sayede gebeler, te sık karşılaşılan ve yaşam kalitesini oldukça bozan hazımsızlık, mide yanması gibi sorunlardan korunacaktır" dedi.
Karahan, kurbanın mutlaka veteriner kontrolünden geçmesi gerektiğini, hayvanlarda bazı hastalıklara yol açan mikroorganizmaların gebeler için tehlike oluşturduğunu bildirdi.

Gebelerin çiğ et içeren yiyeceklerden uzak durmasının da önemine değinen Karahan, şöyle konuştu:
"Gebelikte ideal et tüketimi günde ortalama 150 gramdır, Kurban Bayramı'nda da bu oran aşılmamalıdır. Yüksek tansiyon problemi yaşayanlarda bu miktar daha azdır. Gebeler kurbanda fazla et tüketmekten kaçınsın. Hamilelerin kızartılmış etten ziyade haşlama, kavurma, buğulama ya da fırında pişmiş eti tercih etmesi önerilir. Etin gereğinden fazla pişirilmesi, gebe ve bebeği için hayati önem taşıyan folikasit ve proteinin kaybedilmesine neden olur.
Öte yandan, kurbanın iç yağlarının yemeklerde kullanılması da son derece sağlıksızdır. Özellikle kolesterol sorununu tetikleyen bu yağın kullanılmaması gerekir. Etten vücudun daha iyi yararlanabilmesi için gebelerin mutlaka bol yeşil salata veya sebze ile portakal suyu gibi C vitamini içeren besinleri de yanında tüketmesi önemlidir."
Kurban Bayramı'nda etin yanı sıra unlu tatlı tüketiminin arttığına işaret eden Karahan, "Gebelerin tatlı tüketiminde aşırıya kaçması, fazla kilo alımı ve beraberinde anne ile bebekte sağlık sorunları oluşumuna neden olabileceği gibi gebelik şekerine yol açar. Bu nedenle anne adaylarının dikkatli davranması, tercihen sütlü tatlıları tüketmesi iyi olacaktır" dedi.
Karahan, gebelerin, asitli içecekler, hazır meyve suları, fazla miktarda çay ve kahve tüketmemesi, mümkünse sıkma meyve suyu, ayran, meyve kompostosu, ıhlamur, kuşburnu ve maden suyu tercih etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamilelere kurban eti uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN