Türkiye'nin en iyi haber sitesi

neden saklanır?

pek çok sebeple dondurulup saklanabilir. Bu sebeplerin başında ileride bebeğin kök hücre ile tedavi olmasını gerektirebilecek lösemi, lenfoma, talasemi gibi kan hastalıkları olduğu gibi, doku ve organ hasarı ya da çalışmaması gibi sorunlar da gelir...

Giriş Tarihi: 26.10.2015 16:21
Kordon dokusu neden saklanır?
UYUMLU NAKİL SAĞLIYOR

Dünyada ve ülkemizde kök hücre nakli çoğunlukla kemik iliği ile yapılabilmektedir. Ancak kemik iliği kök hücreleri ile başarılı bir nakil yapılabilmesi için tam doku uyumlu kemik iliği vericisi bulunması gerekir. Ancak hastaların %70'inde tam doku uyumu olan kemik iliği bulunamaz. kök hücreleri kemik iliğinden farklı olarak kısmi uyum ile nakil yapılabilme olanağı sunar. Bundan dolayı da bebeğinizin kanı kök hücrelerini sadece kendisi için değil, kardeşleri ve aile fertleri için de saklarsınız.KORDON DOKUSU NEDEN SAKLANIR?

Göbek kordonu, bebeği anne karnında besleyen damarların etrafını saran, onları dış etmenlere karşı koruyan dokudur. Doğum gerçekleştikten sonra işlevi kalmadığı için atılır. Göbek kordonunda kordon kanından farklı kök hücreler bulunur. Bu kök hücreler kemik, kas, kıkırdak, yağ, sinir, karaciğer dokusu gibi pek çok dokuya dönüşebilir. ndan elde edilen bu kök hücrelerin eşsiz özelliği onların Tip 1 Diabet, İşitme Kaybı, Siroz, Felç gibi çok çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılabilmesine olanak sağlar.


NASIL SAKLANIR?


Bebek dünyaya geldikten sonra ilk olarak göbek kordonu klemplenir ve kordon kanı, içinde pıhtılaş-mayı önleyen madde bulunan kan torbasına alınır. Daha sonra yaklaşık 10-15 cm kadar bir kordon dokusu parçası kesilir ve içinde serum fizyolojik, antibiyotik ve antifungal maddeler bulunan ayrı bir kaba konulur. Bu aşamada anneye ya da bebeğe herhangi bir cerrahi işlem yapılmaz. Kordon kanı ve dokusu alım işlemi, bebek ve anneye herhangi bir zarar vermez. Toplanmış olan kan ve doku 48 saat içerisinde laboratuvara yollanır. Bu aşamada kordon kanı ve dokusu ayrı ayrı kök hücrelerine ayrıştırılır. Özel Laboratuvar tetkiklerinden geçirilir. Daha sonra -196 derecedeki azot tanklarında saklanır.

Kaynak: www.kordonkanibankasi.com
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kordon dokusu neden saklanır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN